ITÁLIE ROZVÍJÍ ELEKTRICKOU MOBILITU

V rámci posilování elektromobility se italská vláda prioritně zaměří na rozšíření sítě dobíjecích stanic. Ministerstvo pro ekologickou transformaci společně s ministerstvem pro infrastrukturu a udržitelnou mobilitu budou pracovat na strategii sladění rozvoje nabíjecích infrastruktur a elektrických sítí, zejména v případě vysoce výkonných nabíjecích stanic.

Ilustrační foto: Shutterstock

Na instalaci a přizpůsobení části současné distribuční sítě pohonných hmot byly vyčleněny prostředky v rámci Národního plánu obnovy a odolnosti PNRR ve výši 3,6 miliardy eur a v rámci programu „Zelená revoluce a ekologická transformace“ pak s celkovou dotací 23,78 miliardy.

POD EVROPSKÝM PRŮMĚREM

V dnešní době připadá v Itálii 2,7 nabíjecích stanic na 100 kilometrů silnic pro elektromobily, což je pod evropským průměrem, který činí 4,9 stanic na každých 100 kilometrů (pro porovnání v Nizozemsku připadne na každých 100 km 48 stanic, v Německu 7 stanic). Podle plánu by mělo být v Itálii vystavěno do roku 2030 kolem 31 500 rychlodobíjecích stanic, a to i v důsledku akcelerace imatrikulací elektrických, plug-in a hybridních vozů, které překročily registraci benzinových a naftových vozidel v prvních čtyřech měsících roku 2021.

Dle předpovědí trhu bude v roce 2030 v Itálii v provozu přes 6 milionů plně elektrických vozidel (aktuálně je v Itálii v provozu celkem kolem 52 milionů aut, z nichž více než 60 % je starších deset a více let). Dle vládního dokumentu má být instalováno rovněž 100 experimentálních nabíjecích stanic s novými technologiemi pro skladování energie.

RYCHLODOBÍJEČKY NA DÁLNICÍCH

Do rychlodobíjecích stanic investují aktuálně také italské dálnice. Prostřednictvím své dceřiné společnosti FreeToX otevírají první ze 100 plánovaných rychlodobíjecích stanic s výkonem 300 kW a průměrnou dobou nabíjení 15-20 minut. Celkově budou italské dálnice investovat přes 45 milionů eur nejenom do rychlodobíječek, ale také do čerpacích stanic zkapalněného zemního plynu a vodíku pro těžká vozidla, do rozvoje intermodálních služeb a městské mobility, a platforem pro sdílení automobilů mezi jednotlivci a výměnu volné kapacity mezi dopravci.

Českým firmám doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky ministerstva pro ekologickou transformaci, na nichž se objevují informace o vypisovaných tendrech.

Marcel Sauer, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Římě

Andrea Nimmerfrohová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Římě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět