FIRMA IMG BOHEMIA SJEDNALA INVESTICI V JIŽNÍM BANÁTU

Zástupci české společnosti IMG Bohemia, která se zabývá výrobou plastových komponentů pro automobilový průmysl, úspěšně sjednali podmínky další české investice na zelené louce v obci Bela Crkva.

Ilustrační foto: Shutterstock

Po nedávném podpisu investičního projektu kolínské firmy Spel Manufacturing je to další významný český investiční vstup v nově vybudované průmyslové zóně města Bela Crkva v srbském regionu jižního Banátu, kde mimo jiné také žije početná česká krajanská komunita.

Při jednání představitelů IMG Bohemia s předsedou municipality Bela Crkva Darko Bogosavljevićem a předsedou zastupitelstva Marjanem Aleksićem dohodla česká firma investiční záměr v hodnotě 10-14 milionů eur, který předpokládá výstavbu výrobního závodu na pozemku o ploše dvou hektarů a vytvoření 200 pracovních míst ve třech fázích. Český investor plánuje i zaškolení budoucích srbských zaměstnanců v mateřském závodě.

NOVÁ PRACOVNÍ MÍSTA

Dvě nové greenfieldové investice českých firem přinesou celkem více než 270 nových pracovních míst pro obyvatele municipality Bela Crkva, což přispěje k lepším životním podmínkám a zvýšení životní úrovně v tomto nerozvinutém jihobanátském okruhu srbské autonomní oblasti Vojvodina. 

Srbská média v této souvislosti akcentují, že „český prezident Miloš Zeman vyjádřil podporu výstavbě závodu společnosti IMG Bohemia“, což bylo uvedeno na osobním jednání se srbským prezidentem Alexandrem Vučićem v rámci oficiální návštěvy Srbské republiky v září 2019.

Zastupitelský úřad ČR v Bělehradě na tomto investičním projektu aktivně participoval a de facto byl i iniciátorem myšlenky realizovat českou investici právě v průmyslové zóně Bela Crkva. Český velvyslanec Tomáš Kuchta uvedl, že se jedná o příkladný konkrétní příspěvek zastupitelského úřadu v Bělehradě ke zlepšení životní úrovně krajanské komunity v srbském pohraničí, což je součást dlouhodobé strategie diplomatické mise v Srbsku, v rámci níž jsou realizovány rovněž projekty rozvojové spolupráce.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

ministr Tomáš Petříček navštívil firmu Linet