SPOJENÉ STÁTY – SVĚTOVÝ LÍDR INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ
Trh s informačními a komunikačními technologiemi (ICT) ve Spojených státech nepřetržitě roste. Vše nasvědčuje tomu, že vzhledem k poptávce americké společnosti, která je založená na spotřebě a službách, bude tento trend pokračovat.
České startupy získávají zkušenosti i na západním pobřeží USA. Jednou z preferovaných destinací je město San Francisco. Foto: Shutterstock
Za posledních pět let se trh ICT každým rokem zvětšil v průměru zhruba o osm procent a za poslední tři roky v průměru o necelých devět procent. USA jsou největším technologickým trhem na světě, jeho podíl na celkovém světovém trhu dosahuje zhruba třetiny.
ICT sektor se v posledních letech stal především v oblasti východního i západního pobřeží a Texasu výkladní skříní podnikatelského prostředí USA. Nadále přetrvává vysoký zájem venture kapitálových investorů o inovativní ICT produkty.
Umělá inteligence a internet věcí včetně konektivity autonomních automobilů vyžadují ultrarychlé datové přenosy 5G sítí a multi-cloud computing, a jsou proto tahounem masivní expanze hardwarové i softwarové infrastruktury. Přesun aplikací z desktopů na mobilní platformy zvyšuje poptávku po vývoji mobilních aplikací na zakázku. Relativně novým trendem je technologie rozpoznávání hlasu, která postupně dobývá domácí spotřebiče a chytré domácnosti, ale též automobily, zejména ty autonomní.
Pandemie covid-19 přinesla pro sektor informačních technologií v USA řadu výzev, ale též dlouhodobých příležitostí. Některé trendy, od práce z domova přes boom online nákupů po distanční vzdělávání nebo internet věcí, zakotvily v americké společnosti pravděpodobně natrvalo.
Prominentní místo v oblasti ICT si přitom postupně získává kybernetická bezpečnost. Masivní rozšíření mobilních zařízení s přístupem k platebním kartám a osobním údajům zvyšuje poptávku po zajištění autenticity uživatelů a plátců. Kvůli nedostatku vlastních odborníků musí firmy i instituce tyto služby outsourcovat.
ČEŠI SE NEZTRATÍ
Americký trh ICT je po mnoho let atraktivní také pro české firmy. Dobře známý je úspěch Avastu, aktivní je zde však celá řada dalších českých firem. Mnohé z nich vstupovaly na americký trh jako startupy, získávaly zde kapitál a některé také nové majitele – jako například společnosti Brand Embassy, Flowmon a ShipMonk.
Česká společnost GoodData byla založena v Cambridge v Massachusetts v roce 2007. V roce 2014 již měla 290 zaměstnanců a poskytla software 30 tisícům společností. V letošním roce oznámily společnosti GoodData a Visa investiční a strategické partnerství. Celá řada dalších českých společností má ve Spojených státech své zastoupení a trvalé obchodní partnery.
České ICT společnosti jsou ve Spojených státech aktivní v mnoha oborech – zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti (Avast nebo Flowmon), marketingu (SocialBakers), vývoje mobilních aplikací (STRV, Tapmates), integrace informačních systémů (OKsystem), výukových pomůcek a výukových programů (Corinth, Glogster) nebo logistiky (Kiwi, ShipMonk). Startupům pomáhají při vstupu na americký trh programy CzechDemo, CzechMatch a CzechAccelerator, které je přivádí do New Yorku, San Francisca a dalších amerických měst. Díky těmto programům a projektům ekonomické diplomacie (PROPED) ministerstva zahraničí pak české startupy získávají možnost účasti na technologických veletrzích a konferencích jako CES Las Vegas nebo Tech Crunch Disrupt. Zde získávají zpětnou vazbu od potenciálních zákazníků, zahraničních expertů i investorů a ujišťují se, zda je pro ně americký trh tím správným pro zahraniční expanzi.
Tradiční Czech Startup Week v režii Generálního konzulátu v New Yorku pak zahrnuje účast českých startupů na tamní největší startupové akci TechDay a navazující akcelerační program, který připravuje akcelerátor VentureOut.
Velvyslanectví ČR ve Washingtonu připravilo pro ICT firmy z oblasti kybernetické bezpečnosti projekt ekonomické diplomacie PROPED na podzim 2018 v Pittsburghu a o rok později ve Washingtonu DC, Virginii a Pensylvánii.
Czech Startup Week zahrnuje účast nadějných firem na největší startupové akci – newyorském TechDay. Foto: Shutterstock
VÝZKUM A VÝVOJ
Američané považují informační technologie za jeden z hlavních předpokladů prosperity země. Jde o oblast s nejvyššími výzkumnými a vývojovými investicemi soukromého sektoru, přičemž americké společnosti dominují i světovému žebříčku největších privátních výzkumných donorů v této oblasti. Podle loni zveřejněné Národní strategie pro kritické a nastupující technologie je nutné i do budoucna věnovat zvláštní pozornost pokročilým výpočetním technologiím, umělé inteligenci, telekomunikacím, mikroelektronice nebo kvantovým oborům.
Uvedená strategie propojuje řadu trendů, které lze v americkém inovačním systému sledovat několik posledních let. Na jedné straně se strategie zaměřuje na klíčové investice do uvedených technologií, přičemž největší pozornost si vysloužily Národní iniciativy pro kvantové vědy a pro umělou inteligenci. Na druhé straně jsou to potom aplikace těchto technologií a jejich uplatnění ve společnosti – zvláště v bezpečnostní a obranné oblasti.
Kam tedy směřují investice pro budoucnost? V oblasti umělé inteligence (AI), kde se deklarované národní priority kryjí s těmi českými, je hlavní iniciativou program Národních ústavů pro AI výzkum, administrovaný Národní vědeckou nadací. Celková investice díky zapojení privátních partnerů, kteří vkládají především infrastrukturu a služby ve prospěch vybraných projektů, přesáhne miliardu dolarů.
Druhým největším donorem v oboru je již tradičně ministerstvo obrany. Historicky dlouho dominovalo díky programům známé agentury DARPA. Tuto pozici však ztratilo na počátku tohoto století. DARPA se ale v oblasti umělé inteligence rychle vrací na scénu. V roce 2018 ohlásila víceletý program prohloubení investic do aplikovaného výzkumu v AI a souvisejících oborech v hodnotě až dvou miliard dolarů. Ministerstvo obrany zároveň s partnery velmi aktivně pracuje nejen na využití nejnovějších AI technologií, ale také na etické a regulatorní dimenzi tohoto oboru.
VĚDECKÁ SPOLUPRÁCE
Velvyslanectví ČR ve Washingtonu v této oblasti realizovalo několik aktivit pro podporu česko-americké spolupráce. V roce 2018 to byl například bilaterální workshop, který propojil české výzkumníky s jejich protějšky, ale i se zástupci donorských agentur. Na konci roku 2019 se potom uskutečnila rozsáhlá mise programových manažerů Národní vědecké nadace do ČR, spojená s jednáním s řadou vedoucích představitelů české výzkumné scény. V regulatorní oblasti se připravuje spolupráce mezi Masarykovou univerzitou a National Institutes of Standards and Technology, kterou financuje ministerstvo vnitra.
České týmy se pak zúčastnily soutěží agentury DARPA zaměřených na robotický průzkum podzemních oblastí, ve kterých pravidelně dosahují úspěchů. V prosinci 2020 získal tým ČVUT díky úspěchu v takové soutěži významný grant. Už dříve zaznamenal podobný úspěch v oblasti umělé inteligence pro řečové technologie tým brněnské technologické univerzity VUT.
JIŘÍ JANÍČEK, ekonomický diplomat
LUDĚK MORAVEC, vědecký diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu