SLOVENSKO SPUSTILO SYSTÉM ZÁLOH NA PET LAHVE A PLECHOVKY

Slovensko spustilo od 1. ledna 2022 systém zálohování PET lahví a plechovek. Podmínkou vracení je, aby obaly obsahovaly čitelný čárový kód s označením „Z“. Od záloh si Slovensko slibuje snížení množství odpadu a vyšší recyklaci použitých nápojových obalů.

Ilustrační foto: Shutterstock

Slovensko se tak připojilo k evropským státům, které zálohují PET lahve a plechovky. Zálohování se bude týkat jednorázových plastových a plechovkových obalů na nápoje s objemem od 0,1 do 3 litrů bez ohledu na to, zda se jedná o slovenské nebo importované značky. Záloha činí 15 centů (cca 3,80 CZK). Výjimka ze zálohování se týká jednorázových obalů na nápoje, které poskytují provozovatelé silniční, letecké, vodní nebo železniční dopravy podléhající jurisdikci Slovenské republiky a vykonávající osobní přepravu na mezinárodních trasách. Dále se zálohování nevztahuje na obaly na nápoje dodávané se zbožím osvobozeným od daně z přidané hodnoty nebo spotřební daně, obaly na nápoje propuštěné do celního režimu vývoz a přepravené z celního území EU, na jednorázové obaly na nápoje, které je technicky nemožné odebrat standardním způsobem ze strany správce nebo jsou poskytovány v rámci prodeje na tržištích. Nová pravidla neplatí dále pro plastové a kovové obaly od mléka a mléčných výrobků, sirupů a nápojů s obsahem alkoholu více než 15 procent.

Zálohování jednorázových plastových a plechovkových obalů na nápoje je povinné pro prodejny s prodejní plochou větší než 300 m², což se týká asi 2 tisíc prodejen na Slovensku. Prodejny budou používat buď automaty k odběru podobně jako u skleněných obalů, u menších obchodů půjde o ruční odběr. Automat nabídne k výběru slevu z nákupu v dané prodejně nebo vyplacení celé zálohy v hotovosti. Vrátit označené prázdné PET lahve a plechovky lze v kterékoliv z prodejen, které na to mají potřebné zařízení, ale uplatnit kupon a příslušnou zaplacenou zálohu lze pouze v té prodejně, kde byl obal odevzdán.

Náběh celého procesu zálohování bude postupný s tím, že do 30. června 2022 mohou obchody doprodat nápoje v plastech a plechovkách bez označení „Z“, tedy bez zálohy. Producenti však mohou do obchodů dodávat nápoje ve starých, neoznačených obalech pouze do konce ledna 2022.

Podmínkou pro zálohový systém jednorázových nápojových PET lahví a plechovek je, aby byl obal v původním tvaru, tedy nezmačkán jako při tříděném odpadu, byl čistý, prázdný s čitelným čárovým kódem s označením „ Z “ a s víčkem. Za označení zálohového obalu je odpovědný ten subjekt, který obaly uvádí na slovenský trh.

Zároveň upozorňujeme české podnikatele na to, že na základě novely zákona o odpadech platí na Slovensku od 1. prosince 2021 zákaz používání plastových obalů vyrobených z polystyrenu na potraviny, které jsou využívány především v zařízeních gastro, respektive v jiných zařízeních poskytujících donášky obědů a podobně. Tento zákaz může být výraznou překážkou právě v době pandemie, kdy je v hojné míře uplatňován okénkový nebo donáškový prodej obědů a dalších jídel.    

Hildegarda Horská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bratislavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět