ARMÉNIE MODERNIZUJE ZDRAVOTNICTVÍ, PŘÍLEŽITOSTI SE RÝSUJÍ I ČESKÝM FIRMÁM

Arménská vláda chystá zásadní modernizaci tamního zdravotnictví a daří se jí získávat také finanční podporu zahraničních donorů. Jak vyplynulo z jednání českých firem v zemi, nadějné příležitosti se v Arménii rýsují také tuzemským exportérům – především ve vývozu moderních a inovativních léčiv, zdravotnického materiálu, techniky nebo vybavení nemocnic.

Foto: Sabina Nováková

Svá řešení pro zdravotnický sektor představili v Arménii v polovině října zástupci české Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) a manažeři firem Linet, MZ Liberec, ZPT Vigantice a PharmData. Návštěva Arménie se uskutečnila jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), které zastřešuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

DLOUHODOBĚ PODFINANCOVANÝ SEKTOR

Veřejný zdravotní systém v Arménii je dlouhodobě podfinancovaný, čelí problémům se zastaralým vybavením a technikou. Vláda si ale tuto situaci – obzvlášť v době pandemie covidu – uvědomuje. Plánuje modernizaci a rozsáhlé rekonstrukce několika desítek nemocnic a poliklinik.

Soukromé kliniky se v posledních letech zaměřovaly především na oblast estetické medicíny, poměrně rozvinutá je zdravotní turistika a další výnosná odvětví. Zejména v Jerevanu se tak nachází také řada moderně vybavených (zpravidla soukromých) zdravotnických zařízení.

FOTOGALERIE

 

Foto: Sabina Nováková

ZDRAVOTNICKÝ PROPED

Cestu zástupců českého byznysu do Arménie zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Jerevanu společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a AVDZP. Projekt PROPED se uskutečnil paralelně se zasedáním Česko-arménské komise pro hospodářskou spolupráci.

Záměrem bylo představit v Arménii špičkovou českou zdravotnickou techniku a vybavení, propojit české výrobce a dodavatele zdravotnických prostředků s potenciálními partnery a klienty, seznámit je se zdravotnickým systémem v Arménii a zjistit možnosti další spolupráce.

V rámci projektu proběhlo jednání na ministerstvu zdravotnictví včetně prezentace českých firem, sektorově zaměřené business fórum a B2B jednání. Dále se uskutečnila návštěva dvou zdravotnických zařízení v Jerevanu – Yerevan State Medical University a Nairi Medical Center.

Sabina Nováková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Jerevanu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět