TCHAJWANSKÉ INVESTORY STÁLE VÍCE LÁKÁ EVROPA

Vzhledem ke globálním trendům a snaze o restrukturalizaci dodavatelských řetězců lze očekávat sílící zájem tchajwanských společností o další investice v Evropské unii – tedy na největším jednotném trhu na světě. Tento trend už potvrzují i statistiky, objem tchajwanských investic v EU v roce 2020 vzrostl o 122 procent. Zájem tchajwanských firem o trh EU potvrdil i druhý roční Evropského investičního fóra.

Foto: ČEKK

Evropské investiční fórum přilákalo na 300 registrovaných účastníku, další diváci sledovali vystoupení na veřejném kanále YouTube. Novinkou byla navazující investiční roadshow po regionech. Veletrh se tentokrát odehrál hybridní formou, tedy částečně i online. Loňský růst tchajwanských investic v EU podle všeho souvisí také s pozitivní odezvou na první ročník fóra.

ČESKÝ NÁRODNÍ STÁNEK

Pro tento rok byla pro potencionální investory v rámci navazující roadshow po ostrově navíc připravena série seminářů s následnou panelovou diskusí. Česká ekonomická a kulturní kancelář zajistila národní stánek ve všech třech destinacích. Seminář v Sin-ču (Hsinchu), který je obdobou kalifornského Silicon Valley, byl zaměřen na polovodiče a informační a komunikační technologie. Delegátka agentury CzechInvest zde vystoupila s videoprezentací na téma kyberbezpečnosti a pokročilých technologií ve zdravotnictví. Hlavním tématem v Tchaj-čungu (Taichungu) bylo chytré strojírenství, pro firmy z jihotchajwanského Tchaj-nanu (Tainanu) byly připraveny prezentace investičních příležitostí z oblasti zelené energetiky a obnovitelných zdrojů. Doplňkem této roadshow byla jednání členských států EU s jednotlivými municipalitami na téma vzájemné investiční podpory.

Foto: ČEKK

PŘÍLEŽITOSTI V EVROPSKÉ UNII

Mezi řečníky v rámci Evropského investičního fóra byli zástupci na vysoké úrovni z Evropské unie, společností PwC, Ericsson, Baker & McKenzie, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank a tchajwanských podniků. Představitelé Evropské komise představili plán rozvoje zelených průmyslových odvětví a podpory digitální transformace EU, který skýtá mnohé investiční příležitosti. O pozitivní zkušenosti se podělila mimo jiné i společnost Wistron InfoComm, která působí v ČR od roku 2007.

Milan Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář Tchaj-pej

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět