NOVÁ ŽELEZNICE ZLEPŠÍ DOPRAVU NA LETIŠTĚ LAGUARDIA – JEDNU Z BRAN DO NEW YORKU

Letiště LaGuardia, jedna z hlavních vstupních bran do New Yorku, která byla dlouhodobě dostupná jen přetíženou automobilovou dopravou, po dlouhé době získá vlakové spojení. Americký Federální úřad pro letectví v červenci schválil projekt LaGuardia AirTrain v hodnotě 2,1 miliard amerických dolarů. Tento rozsáhlý projekt může díky své komplexnosti nabízet zajímavé byznysové příležitosti pro řadu firem.

Letiště LaGuardia je jednou ze vstupních bran do New Yorku. Foto: Shutterstock

Podle úřadu Správy letišť New York a New Jersey (Port Authority of New York and New Jersey), který letiště provozuje, by předběžné práce na výstavbě nadzemního železničního spojení mohly začít ještě před koncem léta 2021. Schválení projektu je vítězstvím guvernéra státu New York Andrewa Cuoma, který AirTrain prosazoval jako nedílnou součást svého plánu přeměnit letiště La Guardia na moderní dopravní uzel.

Letiště La Guardia momentálně prochází celkovou rekonstrukcí, včetně výměny hlavních terminálů a bran. Tato rekonstrukce v hodnotě osmi miliard dolarů má být dokončena v roce 2022. Trasa navazujícího projektu AirTrain povede po severní straně Grand Central Parkway (Queens) z Willets Point (Queens) do dvou stanic na letišti a jízda do centra Manhattanu by se měla zkrátit na půlhodinu.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Úřad Správy letišť nyní vypíše výběrové řízení na projektování, výstavbu železnice a údržbu vlaků LaGuardia AirTrain. Očekává, že vítězné uchazeče vybere do poloviny roku 2022. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2025. Projekt by měl napomoci hospodářskému oživení čtvrti Queens a vytvořit 3 000 pracovních míst ve stavebnictví.

Tato nejnovější investice do dopravní infrastruktury v New Yorku může představovat příležitosti i pro české společnosti, které by se mohly stát subdodavateli například v oblasti technologického servisu, zabezpečovacích systémů nebo integrace počítačových a dopravních systémů. Je třeba ale upozornit, že vzhledem k platnosti zákona Buy American Act, který upřednostňuje domácí dodavatele a výrobce, je nutné brát v potaz místní specifika vypisování veřejných zakázek.

Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět