KEŇSKÁ ENERGETIKA VSTUPUJE DO NOVÉ ÉRY ZELENÉHO VODÍKU

Keňa si stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2030 výrobu elektrické energie ze 100 % z obnovitelných zdrojů. Již nyní země z těchto zdrojů vyrábí 80 % energie a to především díky početnému výskytu geotermální energie. Ministerstvo energetiky vyhlásilo státní strategii používání zeleného vodíku, ve které vyjádřilo závazek vlády k budování udržitelné a nízkouhlíkové ekonomiky.

Ilustrační foto: iStock

Zelený vodík hraje klíčovou úlohu v energetice i celé ekonomice – vodíkové technologie by měly umožnit významný socio-ekonomický růst, vytváření pracovních míst a posílit technologickou kapacitu země v oblasti udržitelných technologií.

OD VODÍKU K ELEKTRIFIKACI CELÉ ZEMĚ

Výzkum potvrzuje, že Keňa má vysoké zásoby obnovitelných zdrojů, které jsou potřeba k velkoprodukci zeleného vodíku. Na podporu vodíkových technologií má navazovat akcelerace investic do výroby elektrické energie a do rozvodné sítě, která v důsledku zajistí elektrifikaci i nejvzdálenějších částí Keni. Očekávání spojená s novou technologií jsou velká.

Zelený vodík nicméně vyžaduje velké vstupní investice do infrastruktury, jako jsou elektrolyzéry, potrubí či vybudování úložišť energie. Aby se očekávání naplnila, Keňa musí investovat do výzkumu efektivních produkčních metod a překlenout existující mezeru ve vzdělávání v tomto oboru.

REALIZOVANÉ VODÍKOVÉ PROJEKTY

To představuje příležitosti pro české firmy v tomto sektoru, stejně jako pro české vzdělávací instituce. Keňská vláda především podporuje rozvoj projektů PPP – partnerství veřejného a soukromého sektoru. Již nyní probíhá v Keni několik významných projektů zaměřených na výrobu zeleného vodíku. Jde o následující projekty:

  • HDF Energy – Renewable Green Hydrogen Power Plant (podepsáno září 2023): Projekt o výkonu 180 MW solární fotovoltaiky spojený s 500 MWh skladovací kapacitou vodíku. Plánovaná investice je kolem 500 milionů USD, zahájení výstavby je plánováno na rok 2025 a komerční provoz od roku 2027.
  • KenGen Olkaria Green Hydrogen Demonstration Project (fáze 1 v roce 2025): Ukázková 5MW vodíková elektrárna s investicí 5 milionů USD a s plánovaným rozšířením na 100 MW, elektrolyzér do roku 2028, investice cca 120 milionů USD. Projekt využívá geotermální zdroje v oblasti Olkaria.
  • Fortescue – Green Ammonia and Fertilizer Facility (podepsáno březen 2023) : Dohoda o výstavbě zařízení na výrobu zeleného amoniaku a hnojiv s kapacitou 300 MW využívající geotermální energii v Naivashe.
  • Talus Renewables a Kenya Nut Company (podepsáno listopad 2023): Komerční modulární zelená amoniaková továrna na výrobu hnojiv přímo na farmě, využívající solární energii, s cílem zvýšit produkci až na 200 tun denně.

Kromě toho vláda Keni ve spolupráci s institutem Global Green Growth Institute (GGGI) realizuje projekt na vytvoření příznivého prostředí pro investice do zeleného vodíku, s cílem mobilizovat až 200 milionů USD do konce roku 2025. Evropská unie poskytuje na keňské projekty v zeleném vodíku 13 milionů eur, plus v rámci Global Gatevay dalších 3,6 miliardy eur a Německo slíbilo zajistit úvěrové financování v hodnotě 64 milionů eur.

Hlavním koordinátorem implementace projektů rozvíjejících výrobu a využití zeleného vodíku je v Keni Ministerstvo energetiky, které založilo pracovní skupinu zaměřenou na tento sektor (Green Hydrogen Working Group). Jejími členy jsou zástupci vlády, rozvojoví partneři, soukromý sektor a akademická obec.

Marta Anna Ledgard, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nairobi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět