Česko-bavorský Smart Region myslí i na vesnice

Česko-bavorský Smart Region je neformální skupina zástupců firem, měst, vesnic, vědy a komunální politiky, která se snaží propojovat chytrá řešení na obou stranách hranic. Největší výzvy a šance leží podle tohoto sdružení ve zřízení veřejného „cloudu“ nejlepších postupů a s otevřenými daty, zlepšení povědomí o přínosu chytrých technologií pro vesnice a zjednodušení financování chytrých projektů. 

Ilustrační foto Shutterstock

Vyplynulo to ze setkání Smart Regionu, které v listopadu proběhlo v Plzni v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Na akci, které se zúčastnilo na 50 účastníků, byla navázána řada kontaktů mezi českou a bavorskou stranou a byly domluveny další kooperace mezi zástupci obou zemí.

Po několikaměsíčních přípravách ekonomického oddělení Generálního konzulátu ČR v Mnichově a bavorského partnera Bayern Innovativ přijelo do Plzně 25 zástupců Česka a 25 zástupců Bavorska. Za českou stranu se účastnili zástupci firem Smart City Polygon, OMEXOM GA Energo, ZLD, Certicon a Bayern Handwerk International ČR. Dále pak také představitelé Západočeské univerzity v Plzni, Regionální rozvojové agentury jižních Čech, Plzeňského kraje, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj, Czech Trade a též starostové obcí a měst z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje. Za bavorskou stranu dorazili mimo jiné zástupci firem Urban Institute a Es geht, představitelé okresů Hof, Wunsiedel a Neustadt an der Waldnaab, technických univerzit v Deggendorfu a Ambergu a Euregio Freyung.

Letošní setkání Česko-bavorského Smart Regionu proběhlo v Plzni. Foto: Generální konzulát ČR v Mnichově

Budování digitálních vesnic

Aktuálně řeší skupina 5 projektů: využití sítí 5G pro „chytré“ projekty, vodíkové hospodářství, SDDI – česko-bavorské digitální dvojče, zřízení bavorského Polygonu inspirované českým Polygonem a budování digitálních vesnic.

Skupina Česko-bavorského Smart Regionu byla založena v roce 2018. Od té doby proběhlo pět online setkání s účastníky z Česka a Bavorska a bylo připraveno pět projektů, které se budou dále rozvíjet. Skupina vypracovala společnou žádost v rámci programu Interreg (Smart Akademie), která se aktuálně nachází ve fázi závěrečné evaluace. Účast ve skupině představuje příležitost pro firmy podnikající v oblasti chytrých technologií navázat kontakty a domluvit kooperace s možnými českými a bavorskými obchodními partnery z oblastí byznysu, komunální politiky a vědy.

Čeští výrobci, dodavatelé a poskytovatelé služeb se mohou zapojit do pracovní skupiny Česko-bavorského Smart Regionu, kde mají příležitost mluvit s partnery o případných zakázkách a společných projektech. Činnost skupiny Česko-bavorského Smart Regionu pokračuje, příští online setkání se bude konat v lednu 2022. Účast je všem zájemcům otevřená, ekonomické oddělení Generálního konzulátu ČR v Mnichově rádo poskytne další informace.

Jan Kreuter, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Mnichově

Petr Janoušek, ekonomický specialista, Generální konzulát ČR v Mnichově

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět