SLOVINSKO FINANČNĚ PODPOŘÍ OBNOVENÍ LETECKÝCH LINEK
Slovinská vláda bude zahraničním leteckým společnostem nabízet dotace na zprovoznění letů. O finanční prostředky se budou moci společnosti ucházet v rámci veřejného výběrového řízení.

Foto: Shutterstock
Vytvoření efektivnějších mezinárodních dopravních spojení je jedním z cílů nedávno schváleného balíčku protikrizových opatření – v pořadí již pátého. Parlament tak mimo jiné posvětil rozšířenou definici státní podpory, která finanční příspěvky zahraničním leteckým společnostem umožňuje.
PŘÍPRAVA TENDRU
Ministerstvo pro hospodářský rozvoj a technologie momentálně připravuje tendr na zavádění nových letů s možností využití nevratných prostředků od státu. Půjde zejména o lety, které by propojovaly Slovinsko s důležitými destinacemi, o něž země přišla po krachu národního přepravce Adria Airways v roce 2019 a dodatečně také letos v důsledku epidemie covid-19.
Konkrétní forma a podmínky dotace zatím nejsou jasné, ministerstvo však hovoří o paušálu, který by pomohl zahraničním společnostem s vytvořením letecké základny na lublaňském letišti. Mezi rozhodujícími faktory bude počet realizovaných letů a počet přepravených osob. Slovinská vláda plánuje vynaložit na dotace letů 6 milionů eur. Finance budou podle informací od ministerstva k dispozici již v letošním roce a rozdělovány budou i příští rok.
PŘEDSEDNICTVÍ V EVROPSKÉ UNII
Zavedení nových letů je prioritou už vzhledem k nadcházejícímu slovinskému předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině roku 2021. Slovinsko tak zároveň hodlá oživit ekonomiku a cestovní ruch. Ministerstvo pro hospodářský rozvoj zdůrazňuje, že cestovní ruch až do pandemie každoročně zaznamenával růst. „Slovinsko bude podle četných kritérií jednou z nejvíce žádaných destinací pro rok 2021. Musíme zajistit, aby hosté, kteří k nám nemohou přijet autem, mohli přicestovat i jiným způsobem,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k zavedení nové formy státní pomoci.
Dotační program podporuje také správce lublaňského letiště (Letališče Jožeta Pučnika), společnost Fraport Slovenija, která finanční podporu letů slovinské vládě doporučuje již dlouhodobě. Náklady na dotace tohoto typu jsou totiž výrazně nižší než případné založení nové letecké společnosti. Z lublaňského letiště provozuje lety v současnosti jen několik leteckých operátorů – Air Serbia, Air Montenegro, Lufthansa, Air France, Turkish Airlines a EasyJet. Do konce roku by se měly přidat ještě LOT a Transavia, po novém roce také Brussels Airlines. Jednou ze společností, která již vyjádřila zájem o zavedení letů z Lublaně a vytvoření letecké základny, je Croatian Airlines.
V důsledku pandemie zaznamenalo letiště v prvních devíti měsících letošního roku o 82 % méně cestujících než ve srovnatelném období v roce 2019 a vzhledem k ekonomickým prognózám bude zotavování aviace a souvisejících sektorů dlouhodobé. Navzdory tomu však správce věří v potenciál letiště a v letošním roce intenzivně pokračoval ve výstavbě nového terminálu pro odbavení cestujících, jehož otevření je naplánováno v létě 2021 před zahájením slovinského předsednictví v EU.
ZÁJEM O LINKU LUBLAŇ-PRAHA
Hospodářské vztahy mezi Českem a Slovinskem jsou tradičně stabilní, navzdory epidemii covid-19 se vzájemná hospodářská výměna v prvních osmi měsících roku 2020 snížila jen o 11,6 % a činila 919 tisíc eur. Až do ukončení činnosti společnosti Adria Airways byla v provozu pravidelná letecká linka Praha – Lublaň. Jak česká, tak slovinská strana mají zájem na jejím obnovení, dotaci slovinského státu by tak při zavádění letů z lublaňského letiště případně mohly využít rovněž české letecké společnosti.
Dagmar Šober, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Lublani