SAÚDSKÁ ARÁBIE ZAVÁDÍ KVÓTY PRO IT SEKTOR

Proces „saúdizace“, tedy nahrazování zahraničních pracovníků místními pracovními silami, nabírá čím dál vyšší rychlost. Ministerstvo lidských zdrojů a sociálního rozvoje Saúdské Arábie oznámilo zavedení kvóty na zaměstnávání místních občanů v IT a komunikacích, a to v minimální výši 25 %. Tato změna se dotkne všech zaměstnavatelů v zemi, včetně zahraničních investorů.

​Ilustrační foto: Shutterstock

Rozhodnutí, které vstoupí v účinnost v červnu 202, se týká všech podniků, které zaměstnávají pět a více pracovníků v IT a komunikačních pozicích, vývoji aplikací, programování, analýzách a technické podpoře. Minimální mzda pro specializované profese činí 7 000 saúdských rijálů (asi 42 000 Kč), pro technické profese pak 5 000 rijálů (asi 30 000 Kč). Cílem je rozšířit nabídku volných pracovních míst pro místní absolventy studií v IT oborech.

IT sektor je jedním z ohnisek vládní strategie Vize 2030 a je vysoce podporovanou oblastí. Světové ekonomické fórum například zařadilo Saúdskou Arábii mezi tři největší „skokany“ v digitalizaci v rámci G20. Rapidní rozvoj prodělala také oblast e-governmentu, kde prakticky nemine čtvrt roku bez oznámení nového portálu či mobilní aplikace umožňující nahradit osobní přítomnost na některém z úřadů.

Ministerstvo nasadí umělou inteligenci

Rychlé tempo saúdizace podnítilo některé firmy k obcházení nových nařízení. Ministerstvo lidských zdrojů proto nedávno oznámilo použití umělé inteligence k odhalování podezřelých případů. Do podezřelých firem jsou vysílány vyšetřovací týmy. Stejně tak každý občan může podat stížnost správě sociálního zabezpečení (GOSI), že mezi ním a zaměstnavatelem fakticky jde o pracovněprávní vztah. V případě usvědčení zaměstnavatele hrozí pokuta až 10 000 rijálů (asi 60 000 Kč) nebo dvojnásobek odvodů za dobu fiktivního zaměstnávání. Usvědčená společnost pak také ztratí přístup k nabírání nových pracovních sil.

Doporučujeme proto případným českým investorům v teritoriu, aby prověřili plnění kvót saúdizace ve svých podnicích.

Vojtěch Hromek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět