PETROF OKOUZLIL SEVERNÍ MAKEDONII

Česká ambasáda ve Skopji  koordinovala sbírku, která vyvrcholila na konci října předáním klavíru Petrof pro Národní operu a balet Republiky Severní Makedonie. Připomněla tak tradici používání výhradně českých klavírů a pian v celém regionu. Stejný večer se také konala česká recepce, během které byly prezentovány české firmy a regiony.

Ilustrační foto: Shutterstock

Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, uběhla již pěkná řádka let. Dnes firma Petrof, která patří mezi tři nejlepší výrobce ručně vyráběných klavíru a pian na světě obchoduje na pěti kontinentech a vyváží klavíry do více než 65 zemí celého světa. Od založení se vyrobilo pod značkou Petrof přibližně 635 000 hudebních nástrojů.

PIANO NA KAŽDÉ ŠKOLE

Není tedy divu, že Petrof byl již za dob Jugoslávie na Balkáně světovou jedničkou v prodeji pian a klavírů. Právě z tohoto důvodu je v Severní Makedonii na každé škole či obecní instituci v zapadlém městečku alespoň jedno piano tohoto unikátního českého výrobce. Bohužel jsou dnes klavíry a piana v žalostném stavu, 50 a více let neservisovaná. I proto se zastupitelský úřad ve Skopji rozhodl udělat sbírku, která vyvrcholila v den pořádání státní recepce předáním klavíru Petrof Storm z rukou velvyslance Jaroslava Ludvy a majitelky Zuzany Petrofové do rukou ředitele Národní opery a baletu Republiky Severní Makedonie Vaso Ristova.

PRVNÍ VLAŠTOVKA?

Cílem této donace je nejenom další utužení přátelství mezi Severní Makedonií a Českem a zahájení nové éry spolupráce v oblasti kultury, včetně osvěty o českých skladatelích, ale také by mělo jít o první vlaštovku, která nastartuje prodeje pian a klavírů Petrof a klavírů v Severní Makedonii a to především v rámci trojúhelníku Skopje – Bitola – Štip. Právě tam jsou nejlepší hudební školy v zemi s mnoha talentovanými studenty, kteří jsou aktuálně odsouzeni hrát na rozladěné nástroje ve špatném stavu.

Zvláštní dík patří firmám Qinshift, Enelex, Marakana a Kamnik, bez jejichž finančního přispění by nebyl nákup klavíru možný a také pianistkám Emě Jedličce Gogové a Inně Aslams, které obecenstvu prostřednictvím hudby Antonína Dvořáka a dalších skladatelů krásnou hrou ilustrovaly fascinující zvuk a možnosti darovaného klavíru.

PREZENTACE FIREM, REGIONŮ A GASTRONOMIE

V rámci následující recepce se uskutečnila prezentace českých firem, regionů a gastronomie. Před budovou byla umístěna dvě nová vozidla Škoda a ve foyer byla výstava českého skla od firem Crystalex a Moser, porcelánu od Thun Karlovy Vary a příbory od tradičního českého výrobce Toner. Dále byla k vidění výstava fotografií ze 14 českých regionů a série černobílých fotografií od makedonského fotografa s názvem „Prague intima“. V neposlední řadě mohli účastníci společenské akce obdivovat výstavu pian a klavírů od firmy Petrof. Večer korunovalo české pivo Budvar a kulinářské umění zlatého českého olympijského medailisty Patrika Lexy.

David Černohorský, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Skopje

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět