NOVÉ VODNÍ ELEKTRÁRNY V TURECKU – NEJVĚTŠÍ ČESKÉ INVESTICE ZA 30 LET

Česká energetická skupina Energo-Pro informovala o úspěšném splnění potřebných testů a získání povolení pro zahájení provozu dvou nových vodních elektráren Karakurt a Alpaslan 2 na východě Turecka. Obě elektrárny se tak podařilo připojit do sítě a zahájit komerční provoz.

Elektrárna Karakurt. Foto: ENERGO-PRO

​Skupina tak nyní v Turecku provozuje sedm vodních elektráren, jejichž souhrnný instalovaný výkon po plném dokončení dosáhne více než 470 megawattů. Celkové investice Energo-Pro do tureckých vodních elektráren přesáhly miliardu dolarů.

Investice do elektráren Karakurt a Alpaslan 2 jsou největšími českými investicemi v oblasti vodní energetiky od listopadu 1989.

 ELEKTRÁRNA KARAKURT

Nová přehrada s vodní elektrárnou Karakurt je umístěna v povodí řeky Aras. V elektrárně budou instalované tři Francisovy turbíny s celkovým výkonem 99,5 MW.  První už je nainstalována, další dvě jednotky budou spuštěny v listopadu a v prosinci. Vodní plocha přehrady bude zabírat plochu 14 km2 a sypaná hráz s asfaltovým jádrem dosahuje výšky 137 metrů. Na výstavbu hráze Energo-Pro potřebovalo 6,4 milionu metrů krychlových navezené horniny.  Pro představu – jde o 360 000 naložených nákladních aut. Na samotné asfaltové jádro se pak spotřebovalo 30 500 kubíků asfaltové směsi.

​Pohled z dronu na elektrárnu Alpaslan 2. Foto: ENERGO-PRO

ELEKTRÁRNA ALPASLAN 2

Ještě mnohem větší a impozantnější nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat. V elektrárně budou instalované čtyři Francisovy turbíny s celkovým instalovaným výkonem 280 MW. První jednotka je nainstalovaná, zbývající tři budou spuštěny v prosinci a v únoru. Vodní plocha přehrady má rozlohu 55 km2. Energo-Pro začalo s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončilo ji za dva roky. Objem tělesa hráze je více než 9 milionů metrů krychlových. Výstavba probíhala v režimu 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1 900 pracovníků.

GARANTOVANÁ VÝKUPNÍ CENA

Připojením elektráren do sítě se skupině podařilo splnit podmínku k získání garantované výkupní ceny elektřiny pro rok 2021. Celkově má poté garantovanou výkupní cenu elektřiny v dolarech na 10 let dopředu. To je v souvislosti s volatilitou turecké liry zásadní faktor napomáhající k návratnosti investice, která v případě těchto dvou elektráren dosáhla zhruba 800 milionů dolarů. Alpaslan 2 bude největší soukromou vodní elektrárnou v Turecku a po naplnění zde vznikne 9. největší přehradní jezero v Turecku. V současnosti se v Turecku vyrábí z vodních zdrojů 23,8 % elektrické energie a země dále pracuje na svém cíli zefektivnit využívání svých vodních zdrojů. Česká republika v tomto procesu díky skupině Energo-Pro hraje významnou roli.

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět