LÍDREM POLSKÉ BURZY JSOU TECHNOLOGICKÉ FIRMY

Nejúspěšnější a kapitálově největší firmy na polské Burze cenných papírů (GPW) jsou technologické společnosti – platforma pro elektronické obchody Allegro a tvůrce počítačových her CD Projekt. Rostou i v době koronaviru.

​Ilustrační foto: Shutterstock

Pozici Allegra potvrdila primární veřejná nabídka akcií, kdy cena akcií firmy vzrostla již první den na burze o 67 % a hodnota firmy dosáhla 70 miliard zlotých (asi 420 miliard korun). CD Projekt na druhém místě má poloviční hodnotu.

Všeobecně se předpokládá, že pandemie koronaviru urychluje proces digitalizace ekonomiky, což demonstrují lídři polské burzy. Allegro a CD Projekt mají společně stejnou hodnotu jako čtyři největší státní firmy – plynárenský koncern PGNiG, banka PKO BP, těžařská společnost KGHM a pojišťovna PZU. Na indexu WIG20 se Allegro podíí ve výši 9-10 % a ve WIG 6-7 %.

Obchodní platforma Allegro je velmi populární a její stránky navštíví 20 milionů uživatelů měsíčně. V průzkumech oblíbenosti dosahuje 86 %, zatímco čínský AliExpress pouze 19 %. Pozici Allegra navíc posiluje skutečnost, že americký Amazon, který využívá stejný obchodní model, má sice v Polsku své sklady a zázemí pro Evropu, ale oficiálně na polském trhu nepůsobí.

Videohry jsou tahounem trhu

Ekonomicky mimořádně úspěšné jsou na polské burze také firmy v oblasti videoher. Lídrem je zejména CD Projekt, který soutěží s francouzským Ubisoft o pozici největšího evropského producenta PC her. Na počátku dubna 2020 dosáhla kapitalizace firmy 27,66 miliard zlotých (166 miliard korun) a předstihla tak dosavadní lídry GPW, tedy petrochemickou skupinu PKN Orlen (vlastníka Benziny a Unipetrolu) a největší polskou banku PKO BP. Nyní již hodnota firmy CD Projekt dosáhla 36 miliard (216 miliard CZK), zatímco hodnota akciových titulů z „tradičních odvětví“ klesá.

CD Projekt měl dosud největší úspěch se svou hrou Zaklínač (The Witcher), který se stal součástí světové popkultury také díky úspěšnému filmovému zpracování společností Netflix. Nyní je maximální očekávání spojeno s přípravou nové hry Cyberpunk 2077, která měla být uvedena na trh již v dubnu, ale s ohledem na pandemii koronaviru byla premiéra odložena na listopad.

Úspěšné na akciovém trhu jsou také další polské společnosti v oblasti videoher – Ten Square Games (za dva roky na GPW vzrostl kurz desetinásobně), Play Way nebo 11 Bit Studios. Na polské burze a platformě menších společností New Connect však působí ještě řada dalších vývojářských společností.

Hodnocení technologických firem z oblasti e-commerce a videogamingu na burze tak svědčí o tom, že polská ekonomika se rychle vyvíjí a současná pandemie tento proces výrazně urychluje.

Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět