Libanon chystá vypsání tendru na obří silo

Torzo obilného sila v bejrútském přístavu se stalo symbolem ničivého výbuchu, který městem počátkem srpna otřásl. Libanon přitom zvažuje vypsání tendru na nové silo a vzhledem k tomu, že se na původní stavbě podíleli českoslovenští inženýři, otevírá se tak pole i pro české zájemce.

Na výstavbě výbuchem zničeného sila se podílelo i tehdejší Československo. Foto: Shutterstock

Podle dostupných informací patří silo majetkově do gesce Ministerstva hospodářství Libanonu, které dostalo za úkol od předchozí vlády v co nejkratší době vypsat výběrové řízení na výstavbu nového sila. Je velmi pravděpodobné, že tento úkol bude prioritní i pro nově se rodící libanonskou vládu. Libanon je stoprocentně závislý na dovozu a skladování obilovin a podobné skladovací kapacity potřebuje.

Staré silo bylo při explozi mnoha stovek tun dusičnanu amonného velmi poničeno a čeká ho pravděpodobně demolice. Jde o stavbu vybudovanou v letech 1968-1970, v té době kapacitně největší silo v oblasti Blízkého východu o celkové skladovací kapacitě 124 tisíc tun obilovin. Na tehdejší dobu šlo o maximálně moderní stavbu s veškerým technickým zázemím potřebným k vykládce obilovin z námořních lodí.

Investorem stavby byl Kuwait Investment Fund, kontraktorem švýcarská firma Bohler a subkontraktorem československá stavební společnost Průmstav Pardubice, která je dnes součástí rukou francouzského stavebního koncernu Vinci Construction. Stát Kuvajt, prostřednictvím svého investičního fondu (Kuwait Investment Fund), se nabídl poskytnout financování na nové silo.

S velkou pravděpodobností dnes není v Česku subjekt, který by samostatně obsáhl kompletní výstavbu. Nicméně v rolu subdodavatelů elektrotechniky nebo strojírenských částí by se mohly české společnosti o účast v tendru pokusit.

Zastupitelský úřad Bejrút bude sledovat přípravy spojené s vypsáním nového výběrového řízení, které bude plně v gesci libanonského ministerstva hospodářství.

Petr Sochor, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bejrútu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět