ISTANBUL OTEVŘEL NEJVĚTŠÍ CENTRUM PRO DIGITALIZACI VÝROBY NA SVĚTĚ
Největší centrum pro digitalizaci výrobních technologií ve strojírenství a kovozpracujícím průmyslu na světě bylo otevřeno v Istanbulu. Na ploše deseti hektarů se nabízí prostor pro spolupráci nejen na lokální úrovni, ale i s průmyslovým sektorem a univerzitami v Turecku a v EU.
Ilustrační foto: Shutterstock
MESS Teknoloji Merkezi, které cílí na zavádění digitálních technologií do průmyslové výroby, koncem letošního srpna slavnostně otevřeli turecký prezident Recep T. Erdogan a Burak O. Akkol, předseda Istanbulského kovozpracujícího svazu (MESS), který se se svými partnery rozhodl vložit 200 milionů tureckých lir do urychlení modernizace výrobních procesů.
Technologické centrum zavádí do praxe nové postupy a pomáhá členským společnostem při transformaci na Průmysl 4.0. Cílem je zajistit efektivnější výrobu dosaženou využitím digitálních technologií v praxi. MESS je první centrum na světě, ve kterém jsou výrobní postupy zobrazovány pomocí virtuální platformy, ta se poté aplikuje v procesech používaných v ocelářském a kovozpracujícím průmyslu i v souvisejících průmyslových odvětvích, včetně strojírenského, automobilového nebo lisovacího.
Postupy jsou zároveň integrovány s řídicím systémem používaným v reálných výrobních zařízeních. Pro partnerské firmy jsou zajištěny speciální vzdělávací programy. V nich budou mít firmy možnost porovnat digitálně řízenou produkci s tradičními metodami výroby a end-to-end digitálními technologiemi. Vyhodnocování výsledků je prováděno ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem, který je největší evropskou organizací pro výzkum a vývoj aplikovaných věd.
Do projektu se zapojila mimo jiné i automobilka Renault, která má v turecké Burse výrobní závod.
EXPORT ŽELEZA A OCELI NA VZESTUPU
S vizí digitální transformace domácího průmyslu, se v centru setkávají špičky domácích a globálních firem. K partnerům podílejících se na investicích do výzkumu patří Siemens, Bosch, B/S/H, Mercedes Benz, Ford & FIAT (Koc Holding Joint Ventures), Koç Group, Renault nebo MAN and Gestamp. MESS tím nabízí šanci na vytvoření nové spolupráce pro své evropské partnery a místní metalurgické a ocelářské firmy. Export železa a oceli je dlouhodobě na vzestup. Pozitivní růst tak tlačí turecké společnosti do dalšího rozvoje technologií a modernizace pracovních postupů v metalurgickém a strojírenském průmyslu, kam bylo investováno v posledních letech přes 50 milionů USD.
Prostřednictvím MESS se otevírá zajímavá příležitost pro české strojírenské, robotizační a automatizační firmy, technicky zaměřené univerzity, ale v neposlední řadě také pro studenty a výzkumná centra na poli informačních a automatizačních technologií a robotiky.
Turecká vláda dlouhodobě podporuje rozvoj průmyslové výroby založené na moderních technologií. Podle prezidenta Erdogana patří Turecko se svými 85 technologickými parky a 1607 výzkumnými centry k zemím s nejvyšší modernizačním potenciálem na světě.
Jakub Dluhosch, ekonomický specialista, Generální konzulát ČR v Istanbulu
Jan Ondřejka, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Istanbulu