Český výrobce městského mobiliáře roste za oceánem. Amerika tvoří již čtvrtinu tržeb

Skupina mmcité, český výrobce městského mobiliáře, roste nejen na evropském, ale také na americkém trhu. Firma loni zaznamenala rekordní růst tržeb a v druhé polovině letošního roku by chtěla vstoupit na pražskou burzu.

Městský mobiliář od mmcité v sobě spojuje funkčnost a eleganci. Foto: mmcité

Mmcité dlouhodobě rozvíjí své aktivity nejen v Evropě, ale také na americkém kontinentu. Spojené státy loni tvořily již 13,82 % tržeb společnosti, která patří mezi přední světové výrobce městského mobiliáře. „Naše tržby v USA rostou velmi výrazným tempem a jsou pro nás významné,“ komentoval vývoj v mmcité majoritní vlastník a zakladatel skupiny David Karásek. „Náš podíl na trhu v USA je díky jeho velikosti asi 1 %. Potenciál dalšího růstu ve Spojených státech je tak obrovský,“ doplnil. Dalším silným americkým trhem je pro českého výrobce Brazílie s podílem 10,11 % a Mexiko (1,21 %). Americký kontinent tak tvoří již 25,14 % tržeb společnosti.

 

Lavičku od českého výrobce najdeme i na vyhlídce pod Mont Blancem. Foto: mmcité

Nejvýznamnějším regionem zůstává pro mmcité dlouhodobě z pohledu tržeb Česko (20,81 %) a státy Visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko (11,09 %), Polsko (10,61 %) a Maďarsko (6,53 %). Region V4 se tak podílel v roce 2022 na tržbách českého výrobce ze 49,06 %. Firma specializující se na městský mobiliář, kam patří nejen lavičky, sloupky a stojany na kola, ale také například pítka či autobusové zastávky, loni zaznamenala rekordní růst tržeb. Ty vzrostly o 41 % na téměř 1,2 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o 23 % na 61 milionů Kč.

Firma Davida Karáska, jejíž mobiliář najdeme například na letišti Charlese de Gaulla v Paříži nebo na horní stanici lanovky vedoucí na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc, letos chystá další významný krok, jímž chce financovat rozšíření výroby a své akviziční plány.  Až třetinu nových akcií v minimálním objemu 160 milionů korun chce nabídnout zájemcům prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha.

Blahoslav Hruška

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět