BRITÁNIE JDE VSTŘÍC ZELENÝM TECHNOLOGIÍM

Premiér Boris Johnson představil v polovině listopadu vládní plán zelené průmyslové revoluce, který má pomoci k dosažení uhlíkové neutrality země do roku 2050 a zároveň k zotavení ekonomiky Spojeného království po covidu. Další ambicí desetibodového plánu je vytvoření 250 tisíc pracovních míst, přičemž většina pozornosti bude zaměřena na oblasti severní a střední Anglie, Skotska a Walesu. Díky podpoře zelených technologií se ve Velké Británii rýsují příležitosti i pro české firmy.

Britové v energetice sází zvláště na offshorové větrné elektrárny. Foto: Shutterstock

Spojené království bylo první významnou ekonomikou, která se zavázala dosáhnout nulových emisí uhlíku do roku 2050. Británie bude i prostřednictvím příští konference OSN o klimatických změnách COP 26, která se má konat v listopadu 2021 ve skotském Glasgow, apelovat na ostatní státy a instituce, aby se k britské inciativě připojily. Britská vláda vidí v nové reformě také vysoký potenciál exportu nízkouhlíkových technologií a služeb na globální trhy. Podpora těchto technologií a snižování uhlíkové stopy jsou v některých případech i podmínkou současných „anti-covid“ programů pro velké firmy.

VĚTRNÍKY, VODÍK, JÁDRO

Nový desetibodový plán se soustředí na nízkouhlíkovou „zelenou“ ekonomiku, čtyřnásobně zvyšuje závazek využívání větrné offshore energie do roku 2030 na 40 GW, což je dostatečný výkon pro zásobování všech domácnosti ve Spojeném království. Ve stejném termínu chce mít Velká Británie jedno město vytápěné vodíkem, zároveň bude investovat i do jaderné energetiky.

Kromě výstavby velké jaderné elektrárny (s největší pravděpodobností Sizewell v Suffolku), vláda podpoří i vývoj malých modulárních reaktorů. Jedno z konsorcií, které se vývojem a plány následné výroby těchto reaktorů zabývá, je vedeno firmou Rolls Royce. O příležitostech pro české firmy vypovídá i fakt, že právě Rolls Royce nedávno uzavřel memorandum s ČEZ, které se týká možného vývoje a produkce malých reaktorů. Investice až ve výši 200 milionů liber budou také směřovat do vývoje technologií zachycujících uhlík a další emise ze vzduchu.

NÍZKOEMISNÍ DOPRAVA

Kromě energetiky se plán zaměřuje i na podporu elektromobility a alternativních způsobů dopravy. Od roku 2030 bude ve Velké Británii zakázáno prodávat automobily se spalovacími motory, zároveň vláda podpoří dotacemi elektromobily a budování dobíjecích stanic. Prodej některých hybridních automobilů a dodávek bude pokračovat až do roku 2035.

Vzhledem k současné situaci stoupla poptávka po alternativních způsobech dopravy, součástí zeleného plánu jsou také programy na podporu veřejné dopravy, cyklistiky a chůze, ačkoliv zatím nebyly zveřejněny detaily. V Británii působí několik poskytovatelů půjčoven elektrických kol, v několika městech se testuje i půjčování elektrických skútrů. Vzhledem ke snaze diverzifikovat dopravu od vládní po místní úroveň lze očekávat více příležitostí v příštích letech.

 ZATEPLOVÁNÍ BUDOV

Třetím pilířem jsou efektivní budovy – plán počítá se zateplováním veřejných budov, nemocnic i domácností, u kterých to bude znamenat nejen výměnu oken za dvojitá či trojitá skla, ale také výměnu kotlů a zavádění tepelných čerpadel. České firmy mají v tomto ohledu mnoho zkušeností a mohou nabídnout jak know-how, tak samotnou realizaci zakázek.

Zelený plán se setkal s rozporuplnými reakcemi, na jednu stranu jej chválí ekologické organizace, na druhou vyvolal otázky ohledně rozsahu nového financování a plánovaného rozšíření jaderné a vodíkové energie. Náklady programu byly vyčísleny na 12 miliard liber, přičemž u 8 miliard se jedná o nové finance. Vláda současně očekává investice privátního sektoru až ve výši 42 miliard liber.

Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět