VIRTUÁLNÍ LURDY: PLZEŇSKÁ FIRMA VYVÍJÍ UNIKÁTNÍ REHABILITAČNÍ SOFTWARE

Plzeňská společnost VR Medical vyvíjí unikátní rehabilitační software, který pomáhá vracet do běžného života pacienty po úrazech a zmírňovat následky vážných onemocnění. Po Německu, Velké Británii nebo Ukrajině teď věří, že může zaujmout i v USA.

„Pacienti dokáží provádět i úkony, které by v běžném cvičení neudělali,“ říká Konstantin Novikov. Foto: VR Medical

Léčivá voda ve francouzských Lurdech prý uzdravila nejednoho pacienta, který si myslel, že se na vlastní nohy již nepostaví a sám se neobslouží. Jakkoliv mohou znít příběhy o zahazování berlí ve světoznámých lázních magicky, s podobnými zkušenostmi se může pochlubit také instituce, od níž by to nikdo nečekal. Plzeňská softwarová společnost VR Medical podobným „zázrakům“ napomáhá: byť se odehrávají nikoliv ve skutečnosti, ale ve virtuální realitě, v níž pacienti s velmi omezenou hybností a špatnou koordinací svalů najednou díky headsetu a specializovanému programu loví ryby v Karibiku, čistí zeleninu v simulované kuchyni nebo sbírají jablka ze stromu. „Během rehabilitací se nám stává, že fyzické limity a bariéry ve virtuální realitě najednou odpadávají a pacienti dokáží provádět i úkony, které by v běžném cvičení neudělali,“ vysvětluje Konstantin Novikov, šéf a zakladatel VR Medical.

Absolvent strojního inženýrství na Západočeské univerzitě se původně zabýval využitím virtuální a rozšířené reality v průmyslové výrobě, již na škole ale hledal způsoby, kde by tato technologie mohla pomáhat nejen v továrnách, ale i přímo lidem. „V rámci jednoho výzkumného projektu jsme se spojili s Fakultní nemocnicí Plzeň. Žádnou lékařskou odbornost nemám, ale v praxi jsem si vytipoval obor, kde jsou výsledky poměrně snadno měřitelné a dají se díky datovým souborům porovnávat s běžnou realitou. A tím byla ortopedická rehabilitace,“ vysvětluje Konstantin Novikov.

KONZERVATIVNÍ, ALE HRAVÁ MEDICÍNA

Od poúrazového nebo pooperačního cvičení pak vedla cesta k použití v jiných lékařských nebo zdravotnických specializacích, jako je neurologie, traumatologie, fyzioterapie, psychiatrie nebo léčba dlouhodobě nemocných pacientů. A protože medicína je dost konzervativní obor, VR Medical musela zpočátku lékaře přesvědčit, že virtuální realita není jen hračka. „Trochu jsme bojovali s tím, aby se na nás v nemocnicích a na klinikách nedívali jako na někoho, kdo chce jejich práci nahradit. Naštěstí v medicíně se pohybuje dost technologických nadšenců a my si vždy vozili s sebou kufříky s kompletním setem pro virtuální realitu, takže si každý mohl vyzkoušet, jak to v reálu funguje,“ doplňuje.

Kufříky jsou základem úspěchu VR Medical dodnes: od pouzder o velikosti kosmetických tašek až po malé kufry s hardwarovou výbavou pro skupinové terapie. Jak Konstantin Novikov zdůrazňuje, VR medical je softwarová společnost, a tak si hardware nevyvíjí sama, ale vybírá na trhu. „Nechceme se upínat na výhradního výrobce, naší snahou je, aby šlo o modulární produkt, který bude jednoduše ovladatelný, bude plně spolupracovat s naším programem a umožní následnou práci s daty,“ vysvětluje s tím, že celou platformu nabízejí buď jako pronájem formou licenčních poplatků nebo zákazníkům zařízení rovnou prodávají.

Základem rehabilitace je virtuální prostředí, kde se pacient pohybuje a hravou formou provádí úkony. Škála cvičebních programů se přitom neustále rozšiřuje a čítá na 60 různých simulací. Ne každá virtuální realita je ovšem vhodná pro všechny pacienty a ve VR Medical tak využívají i znalostí z tvorby počítačových her tak, aby utvořili důvěrné prostředí. „Třeba starší lidé se neradi vydávají do otevřeného prostoru, kde to neznají. Místo cestování do vesmíru raději třeba virtuálně štípou dříví,“ popisuje Konstantin Novikov.

Jednoduché ovládání a okamžitá práce s daty. VR Medical cílí nejen na nemocnice, ale i rehabilitační kliniky. Foto: VR Medical

CERTIFIKACE PRO CELOU EU

VR medical dnes spolupracuje s více než padesáti zařízeními, mezi něž patří nemocnice, ambulance, lázně, léčebny, domovy seniorů nebo třeba zdravotní školy. Zajímavý projekt se rýsuje s Klinikou popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady, kde plzeňští experti na základě grantu od Technologické agentury ČR ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) vyvíjejí vibrační prvky propojené s virtuální realitou, které u pacientů upoutaných na lůžko mohou simulovat činnost svalů.

Plzeňským se navíc podařilo proniknout také na zahraniční trhy. Díky účasti ve finále globální soutěže VR Award se českého know-how ujala britská inovativní platforma The Hill, jež je součástí prestižní nadace Oxford University Hospitals. Technologie VR Medical pomáhá také pacientům Kliniky hematologie a onkologie Univerzitní nemocnice Šlesvicka-Holštýnska v Lübecku. V expanzi plzeňskému startupu pomáhá mimo jiné i to, že jde o oficiální zdravotnický prostředek uznávaný ve všech zemích EU. I proto má pro VR Medical smysl prezentovat se na velkých evropských veletrzích, mezi nimiž vévodí Medica v Düsseldorfu.

VR Medical se ale rozhlíží po nových klientech také na východě Evropy. Loni se firma, která je členem platformy Czech Health Technology Institute (CHTI), představila v Kyjevě na Ukrajinsko-českém lékařském byznysovém fóru a v zemi má už své první zákazníky. České zdravotnické know-how pomáhá na klinice v Krivém Rogu, jedná se také o dodávce technologie do rehabilitačního centra Unbroken ve Lvově, jež se zaměřuje na pomoc ukrajinským vojákům, kteří byli těžce raněni na frontě.

„Na Ukrajině potřebuje péči velké množství lidí, jsou tam rozlehlé spádové oblasti, zároveň ale chybí kvalifikovaný personál. Naše technologie přitom přináší významné zlepšení v tom, že díky sdílení dat a telemedicíně mohou lékaři a zdravotníci část péče vykonávat i na dálku,“ líčí své zkušenosti z těžce zkoušené země Konstantin Novikov.

Z PLZNĚ DO SVĚTA

Plzeňský startup ale míří ještě výš a rád by expandoval do země, která představuje vůbec největší a nejrozvinutější trh pro lékařské využití virtuální reality: do USA. Za oceánem rozjel VR Medical spolupráci s poradenskou firmou, která má vysondovat možnosti vstupu na tamní trh. Rozhodnout, co dál, by se mělo do léta.

Ohledně domovské základny má ale VR Medical jasno. Nedávno se firma přestěhovala do TechToweru, revitalizovaného areálu bývalého pivovaru Světovar v plzeňské čtvrti Slovany. A podobně jako se odsud za první republiky exportovalo pivo do světa, ve VR Medical věří, že z Plzně budou dál řídit zahraniční expanzi firmy. „Chceme zůstat technologickou firmou, která má zázemí ve spolupráci s vývojáři, IT specialisty, lékaři, terapeuty, vysokými školami, ale i dobré vztahy s městem a krajem. A tohle všechno nám v Plzni funguje skvěle,“ dodává Konstantin Novikov, zakladatel a ředitel VR medical.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět