Trh průmyslových nemovitostí v Polsku roste navzdory krizi

Pandemie koronaviru ohrozila nebo zasáhla téměř všechny sektory polské ekonomiky. Výjimkou je oblast průmyslových a komerčních nemovitostí, která naopak zažívá období zcela výjimečného růstu, což vytváří příležitosti pro české firmy a investory.

Ve Varšavě v posledních letech vyrostla řada komerčních nemovitostí. Foto: Shutterstock

Pod vlivem probíhající krize se zkracují dodavatelské řetězce a řada mezinárodních výrobců a obchodníků přenáší své základny z Asie, aby se přiblížili svým zákazníkům v Evropě a omezili riziko uzavřených hranic. Navíc se výrazně rozšířilo obchodování přes internet, což vyžaduje rozsáhlé skladovací prostory. Modernizovaná síť dálničních propojení Polska s Německem (Varšava-Poznaň-Berlín/A2, Katovice-Vratislav-Drážďany/A4) zjednodušila dodávky na největší trh EU, tedy do Německa. Nemluvě o tom, že polská kamionová přeprava již dnes ovládá třetinu přepravy zboží v Evropě.

Jak odhadují experti Colliers International, v 1. pololetí letošního roku byly v Polsku uzavřeny dohody o nájmu 2,48 milionů m2 skladovacích prostor, tj. o 29 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Více než polovina se týkala nových smluv, 23 % bylo přehodnocení stávajících dohod a 17 % byly BTS (build-to-suit), tedy skladová zařízení výlučně navržená a vybudovaná pro konkrétního objednatele. Hlavními klienty jsou firmy z oboru 3PL (logistické služby), e-commerce a obchod. Podle Colliers provádí více než 70 % nájemců polských skladovacích a komerčních nemovitostí logistické operace mimo hranice Polska.

Prosperují také developeři těchto prostor, kteří od počátku roku předali do užívání 1,06 milionů m2 skladovacích prostor a zvětšili jejich rozsah na 19,7 milionů m2, což je 100% nárůst za posledních pět let. Podobně investice v této oblasti se za šest měsíců zvýšily o 1,2 miliardy euro (loni to bylo 1,33 mld. euro za celý rok).

 

Optimistické odhady vývoje v tomto oboru potvrzují také experti světového lídra v nemovitostních službách JLL (Jones Lang LaSalle), podle kterých byly loni ve střední a východní Evropě realizovány investiční transakce za 14 miliard eur, kdy 55 % této částky připadlo na Polsko. Investice do polských komerčních nemovitostí rostou již pátý rok za sebou. Polsko je tak tahounem celého regionu.

Varšavský Platinium Business Park letos dostavěla společnost Allianz Real Estate. Foto: Shutterstock

Aktivní jsou i Češi

Příležitosti na polském trhu již využívá mimo jiné česká skupina Accolade, která vlastní ve střední Evropě 26 průmyslových parků a z nich devět v Polsku v hodnotě 400 milionů eur. Svůj již desátý park v hodnotě 47 milionů euro buduje v Gorzowě Wielkopolském u Štětína. Celkem v Polsku nabízí 18,86 milionů m2 průmyslových a skladovacích prostor. Od roku 2017 skupina zvýšila své investice pětinásobně na 10,5 miliardy korun (údaje za loňský rok).

Také největší česká realitní skupina firma CPI Property, která na konci loňského roku vlastnila v Polsku nemovitosti v hodnotě 348 milionů euro, oznámila záměr investovat dodatečných 20 miliard korun. 

 Jan Tomášek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět