SRBSKO – ATRAKTIVNÍ ZEMĚ PRO ČESKÉ INVESTORY

 Srbsko se v poslední době stává mimořádně atraktivní zemí pro zahraniční firmy. Hlavní zásluhu na tom má posilující srbské hospodářství a s tím související modernizace a rekonstrukce infrastruktury, zvýšená industrializace, technologický rozvoj i rozšiřování výstavby.

Největší investicí je akvizice společnosti Telenor, jedničky mezi telekomunikačními operátory v Srbsku, finanční skupinou PPF. Ta také vstoupila do první plně mobilní komerční banky v Srbsku – Telenor Bank. Foto: Shutterstock

Makroekonomické ukazatele jsou značně pozitivní – vysoký růstový trend hrubého domácího produktu (zhruba 4 %), snižující se veřejný dluh, který je výrazně pod jedním z maastrichtských kritérií, kladný rozpočtový přebytek, zhruba dvouprocentní inflace. Srbský dinár patří v současnosti mezi nejpevnější evropské měny. To vše láká zahraniční podnikatele, a to jak v oblasti výměny zboží a služeb, tak i v oblasti investic.

ČESKÉ PODNIKATELSKÉ MISE

Toto vše samozřejmě vnímají i čeští podnikatelé. V loňském roce proto přijelo do Bělehradu hned několik velmi početných podnikatelských misí. Zřetelný byl zájem nejen o výměnu zboží a služeb, ale právě i o různé možnosti v oblasti investic. Nejnovější statistiky uvádějí, že Česká republika se stává v Srbsku velmi významným zahraničním investorem a je dokonce celkově na 4. místě. Portfolio komodit, do kterých směřují české investice v Srbsku, je přitom nesmírně široké. Jedná se například o sektor strojírenství, gumárenský průmysl, automobilový průmysl, letecký průmysl, stavebnictví, telekomunikace, bankovnictví, filmový průmysl, zdravotnictví nebo potravinářství. 

Největší investicí je bezesporu akvizice společnosti Telenor, jedničky mezi telekomunikačními operátory v Srbsku, finanční skupinou PPF. Ta také vstoupila do první plně mobilní komerční banky v Srbsku – Telenor Bank. Dále lze zmínit společnost Mattoni 1873 (Karlovarské minerální vody), která úspěšně dokončila nákup předního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických nápojů Knjaz Miloš.

Mezi významné české investice patří také vytvoření řetězce lékáren Dr. Max, se silným podílem na trhu nejen v Bělehradě, ale také v některých dalších velkých městech Srbska. Jako další příklad z velmi odlišného sektoru je možné uvést investici společnosti SEBRE, která vstoupila do bělehradského filmového studia Avala a investici developerské společnosti UDI Resort (Urban Developers Investors), která převzala společnost Duga – největšího výrobce barev v Srbsku.

Mimořádnou mediální pozornost vzbuzuje i poslední česká investice, a to vstup pražské firmy Avia Prime, která patří fondům Hartenberg Capital, do srbské státní společnosti leteckých opraven JAT Tehnika. Jedná se o největší místní firmu na údržbu letadel včetně Boeingů a Airbusů.

POZITIVNÍ SIGNÁL ZE SVĚTOVÉ BANKY

Je zřejmé, že zájem o investice v Srbsku bude pokračovat i tento rok. Za velmi pozitivní signál pro české podnikatele lze označit i nedávno zveřejněný nový rating Světové banky – podnikatelský index Doing Business 2020. Srbsko velmi výrazně zlepšilo své postavení, nyní je na 44. místě, kam se posunulo z původně 93. místa v roce 2015. Hodnocení podnikatelského prostředí je tedy skoro stejné jako u České republiky (41.místo) či Nizozemska (42.místo). Velmi kladně jsou hodnoceny například vydávání stavebních povolení, ochrana minoritních akcionářů a příhraniční obchod.

MIROSLAV ČANČÍK, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět