SINGAPUR SLAVÍ 60 LET – SILNĚJŠÍ, SEBEVĚDOMĚJŠÍ A BOHATŠÍ, NEŽ KDY DŘÍV

Stát, který nikdo nechtěl, bez přírodního bohatství, bez zdrojů pitné vody, „malá červená tečka na mapě Asie“ obklopená nepřáteli, slaví 60 let existence. A to ve velkém stylu: s nejvyšším hrubým domácím produktem na hlavu dle parity kupní síly na světě, s osmou nejvyšší dobou dožití a na deváté příčce v žebříčku Human Development Index.

Foto: Petr Manoušek

Přitom i přes letošní volební rok spojený s generační obměnou vlády a přes starosti se světovou geopolitickou situací Singapur rozhodně neusíná na vavřínech a připravuje se na dalších 60 let.

INOVUJI, INOVUJEŠ, INOVUJEME

Singapur by nebyl tam, kde je, bez důrazu na neustálé inovace. Povedla se už sázka na výrobu elektroniky v 60. letech, a zatím vychází i ta na výzkum umělé inteligence před pár lety (čtěte v příštím čísle magazínu MED). Vláda investuje nemalé prostředky do výzkumu, vývoje technologií i rozvoje lidí, kteří je vyvíjejí a ovládají – momentálně to je takřka 2 % HDP (tedy v přepočtu asi 90 miliard Kč ročně).

Tyto investice se vyplácejí – Agentura Bloomberg nedávno označila Singapur za nejinovativnější zemi na světě a inovační ekosystém Startup Genome zase za nejatraktivnější v Asii a Tichomoří pro technologické startupy. Země je i na špici v technologické připravenosti podle Světového ekonomického fóra. I proto se zde mnoho nadnárodních korporací usazuje, investuje do vývoje a zároveň své produkty prodává do celého regionu, čímž se dále posiluje celý ekosystém. Toho využívá například česká společnost Y Soft vyvíjející tisková řešení, která spolupracuje jak s výrobci tiskáren, tak i IT odděleními velkých korporátů, nebo Idea StatiCa se svým konstrukčním software, který odsud prodává do celého regionu.

Tato typická situace mnoha evropských firem byla koneckonců pádným argumentem pro rychlé vyjednání Dohody EU a Singapuru o digitálním partnerství, která má za cíl zjednodušit vzájemnou výměnu digitálních služeb a zjednodušení obchodu. Příští rok dohoda vejde v platnost.

BEZPEČNOST V NEBEZPEČNÉ DOBĚ

Inovacemi je protknutá i obrana země – investice do té nejmodernější techniky přesahují 3 % HDP (letošní výhled 420 miliard Kč), přičemž se nedrží jednoho výrobce. Jako jeden z mála států získal Singapur přístup do vývojového programu F-35, staví a vyvíjí francouzské fregaty Formidable nebo vyrábí vlastní pušky na základě původního amerického konceptu M-16. Do palety zbraní mimochodem přispívá i český Colt CZ, jehož útočný lehký kulomet se stal hlavní zbraní singapurské armády této kategorie.

Vláda si ale čím dál víc uvědomuje, že fyzická bezpečnost je závislá i na té v kyberprostoru. V zemi je vyspělá internetová infrastruktura: pokrytí 5G dosahuje více než 95 % populace a rychlost pevného internetu je druhá nejvyšší na světě. Podle společnosti Kaspersky ale Singapur čelí přes 17 milionům útoků ročně, což si vyžaduje čím dál propracovanější bezpečnostní systémy. I proto dle vládní agentury IMDA má mít singapurský kyberbezpečnostní trh do roku 2030 hodnotu 40 miliard Kč.

Populace Singapuru stárne a země významně investuje do zdravotní péče. Na snímku luxusní zdravotnické a pečovatelské zařízení Allium Care Suites. Foto: Shutterstock

FINANCE HRAJÍ PRIM

Jak se říká, nic není zdarma. Singapur ale finance na rozvoj shánět nemusí: jen jeho dva suverénní investiční fondy disponují aktivy v odhadované hodnotě v přepočtu přes 17 bilionů Kč, rozpočet je tradičně vyrovnaný nebo přebytkový. Banky též oplývají financemi – poměr vkladů k HDP země je na úrovni 140 % nebývale vysoký a půjčky dosahují hodnoty jen 68 % vkladů.

Singapur chce ale nadále posilovat pozici finančního centra regionu, a tak centrální banka MAS nedávno oznámila iniciativu na podporu akciového trhu, konkrétně daňové slevy 20 % pro nové primární kotace a 10 % pro ty sekundární. Zároveň je v plánu zjednodušení procesu samotné kotace, zejména zkrácení doby přezkumu a zpracování (cílová doba je 6-8 týdnů) a zmírnění požadavků na zveřejňování informací. MAS též zmínila program EQDP v hodnotě cca 90 miliard Kč na nákup akcií na místní burze. V rámci programu slev na dani z příjmu právnických osob mohou společnosti, které se usadí v Singapuru nebo vstoupí na místní burzu, získat 50% slevu na své daňové povinnosti v Singapuru. Finanční vyspělosti trhu už využívají i české investiční společnosti, například Arete Group či ZDR Investments, přičemž každá z nich dokonce v Singapuru založila fond typu VCC feeder fund.

PŘEHÁŇKY NA OBZORU?

Se Singapurem stárne i jeho populace. Naděje na dožití je nyní 84 let, porodnost klesá (1,14 dětí na matku), a tak se předpokládá, že do roku 2030 bude až pětina Singapurců v seniorském věku. Země proto investuje významné prostředky do zdravotní péče, které už dosahují asi 4,5 % HDP s každoročním až 10% přírůstkem. Momentální plán počítá s výstavbou sedmi nových domovů pro seniory, rozsáhlým rozšiřováním nemocnic a poliklinik i stavbou nových, s dokončením do roku 2036. Celkem strategie Ministerstva zdravotnictví předpokládá zvýšení počtu lůžek o 4000 do roku 2040, na což se připravuje především český Linet, jehož výrobky najdete ve většině místních nemocnic.

Další obavou je čím dál horší geopolitické prostředí. Nejnovější důkaz přineslo rozhodnutí americké administrativy ohledně uvalení cel na singapurský dovoz zboží do USA ve výši 10 %, problémem jsou ale i cla na Čínu, která je též významným singapurským odbytištěm. Singapur se tedy obává „Sofiiny volby“. Na jedné straně je ve hře zhoršení vztahů se Spojenými státy, na něž nejen sází svou bezpečnost, ale s nimiž i participuje na vývoji nejpokročilejších technologií a kam plynou singapurské investice ve velkém; na té druhé je odklon od Číny a obchodu, který proplouvá skrze Singapur.

EXTERNÍ ŘEŠENÍ

Co si tedy Singapur předsevzal do další šedesátky? Ostrovní stát se jal aktivně rozvíjet svá partnerství, a to ve všech oblastech a se všemi kontinenty. Aktivně se snaží zachycovat nové trendy, pracovat na tom, aby byl neustále atraktivní, a investovat prostředky tam, kde se vyplácejí. A k tomu mu mohou dopomoci jak české firmy se svými kvalitními řešeními, jež snesou světovou konkurenci, tak i vědecké a výzkumné kapacity, které jsou čím dál častěji nositeli zajímavých inovací i mezinárodních partnerství.

PETR MANOUŠEK, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Singapuru

Další články o trzích jihovýchodní Asie vyjdou v příštím čísle magazínu Moderní ekonomická diplomacie.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět