SÁZKA NA CHYTROST: ČESKÁ FIRMA DODALA ŘÍDICÍ JEDNOTKY I PRO GRAND PRIX V SINGAPURU

Firma ComAp začala vyrábět inteligentní hardware pro efektivní řízení záložních a nezávislých zdrojů energie ještě v době, kdy slovo smart nikdo nepoužíval. Dnes její „chytré krabičky“ i softwarové nástroje slouží po celém světě.

Závodní okruh F1 v Singapuru osvětluje elektřina z generátorů, které řídí jednotky od ComApu. Foto: Shutterstock

Grand Prix v Singapuru patří mezi šestici závodů F1, které se tuto sezónu jedou za tmy. Okruh Marina Bay byl přitom v roce 2008 průkopníkem nového stylu závodění pod kompletně umělým osvětlením, které musí být mimořádně spolehlivé: závodní vozy přední světla nemají, a tak by byť jen částečný výpadek mohl vést k vážným nehodám. Ohlídat spolehlivé dodávky elektřiny z dvanácti dvojic generátorů, které zajišťují elektřinu pro prestižní závod, je proto prvořadý úkol. A lví podíl na tom, že v Marina Bay vše funguje, má česká firma ComAp, která pro společnost Genpower Generators zajišťující energii pro singapurský okruh dodala své inteligentní řídicí jednotky.

Zakázka mířící do světa F1 byla pro ComAp marketingově zajímavá, zdaleka ovšem ne jediná prestižní. Jen namátkou: výrobky firmy, která má centrálu v pražských Holešovicích, pomáhají hlídat záložní energetický systém jedné z největších dánských nemocnic, zajišťují plynulou elektřinu pro Nordea Bank, dvojku na bankovním trhu Dánska, řídí záložní generátory na Národním fotbalovém stadionu ve Varšavě nebo pomáhají optimalizovat chod kogeneračních jednotek v továrně Pasta Zara, nejvýznamnějšího exportéra italských těstovin.

Příběh ComApu přitom dokazuje, že se vyplatí včas se zaměřit na úzce specializovaný produkt s vysokou přidanou hodnotou a od počátku cílit na globální klientelu. Nebylo tomu tak ale vždy. ComAp začínal v roce 1991 jako typická „obýváková“ firma absolventů oboru kybernetika na ČVUT, jejichž první zakázkou byly zvukové hlásiče pro nevidomé v pražském metru. Skutečný obrat přišel v roce 2000, kdy ComAp představil svou řadu kontrolerů InteliGen, které v sobě měly jako první řídicí jednotky na trhu zabudovaný displej. Novější produkty z této řady patří dodnes k nejprodávanějším kontrolerům, které firma dodává do celého světa. „Nesnažíme se vytvářet konkurenci elektrotechnickým gigantům, jako jsou Siemens nebo ABB. Nejdeme na to ani cenou, protože patříme k tomu dražšímu, co na trhu můžete mít. Naše řešení je ale postavené vždy na míru a umí komunikovat se zařízeními různých výrobců. Pro naše výrobky máme certifikace pro celý svět a můžeme je proto nabízet skutečně globálně,“ vysvětluje ředitel produktového managementu Petr Matas.

Globální záběr nedokládá jen výčet zemí, kam se ComApu podařilo své jednotky dodat (byť mezi nimi najdeme i exotické destinace jako Francouzská Polynésie, Súdán nebo Myanmar), ale také pohled na obchodní kanály této společnosti. Holešovická firma má po světě 13 poboček na pěti kontinentech a více než 60 výhradních distributorů. „Obchodní týmy neustále posilujeme. Přítomnost na místě a podpora v lokálním jazyce je pro nás klíčová,“ říká Petr Matas s tím, že síť poboček pomáhá také sdílet reference mezi jednotlivými teritorii. V elektrotechnické branži, kde se ComAp pohybuje, jsou také stále významné veletrhy. Českého výrobce letos čeká třeba Intersolar v Mnichově, G-Power v Šanghaji, RE+ v americkém Anaheimu nebo Asia Clean Energy Summit v Singapuru.

Systémy ComApu pomáhají zajistit bezproblémovou plavbu lodí mezi Drážďany a Děčínem. Foto: Shutterstock

OD DIESELU K MIKROSÍTÍM

Firma se výrazně zaměřuje na řízení obnovitelných zdrojů energie a mikrosítí. Zatímco na začátku byl synonymem pro záložní nebo nezávislý zdroj energie ponejvíce dieselový generátor, dnes je to pestrá škála technologií od kogeneračních jednotek, bateriových uložišť až po hybridní systémy, v nichž se kombinují alternativní i konvenční zdroje. ComAp nabízí také dvou nebo třípalivové technologie, kde se místo nafty do motoru vstřikuje plyn či vodík, a dochází tak ke snižování emisí. Novinkou je také řízení vodíkového generátoru na bázi palivových článků. S proměnlivými cenami energií narostl význam managementu energie přímo v místě spotřeby, v němž hraje roli aktuální cena energií na trzích nebo předpověď počasí.

ComAp úspěšně proniká i do námořní a říční dopravy. Lodě jsou podobně jako třeba vrtné soupravy na moři izolované energetické systémy, které potřebují řídit a monitorovat. Česká společnost dodala řídicí systém energie pro první plně elektrickou tažnou loď na světě Sparkey, která pomáhá kotvit lodím v novozélandském Aucklandu. Systémy ComApu pomáhají zajistit bezproblémovou plavbu lodí mezi Drážďany a Děčínem nebo na pravidelných linkách trajektů mezi Buenos Aires a Montevideem.

Přestože evropský trh zůstává pro ComAp co do objemu obchodů nejdůležitější, zdaleka nepatří mezi ty nejdynamičtější. Jako velkou energetickou laboratoř vidí Petr Matas Austrálii, kde má český výrobce jednu ze svých poboček. V jednom z hotelů poblíž Adelaide například nainstaloval systém, který vyhodnocuje spotové ceny elektřiny a přepíná mezi zdroji podle jejich výhodnosti. „Austrálie má hodně roztříštěnou distribuční síť, ceny elektřiny létají nahoru a dolů. Daleko víc než v Evropě se tu pracuje s energetickou flexibilitou a s řízením spotřeby. A inspirací mohou být i fotovoltaická řešení, která jsou přenositelná třeba do jižních zemí Evropy, kde je dostatek slunečního svitu,“ vysvětluje produktový ředitel ComApu. Podobný nárůst zájmu o chytrá energetická řešení a mikrosítě vidí také v USA nebo Indii. „Asijská část světa populačně roste, v Indii hraje velkou roli také přesun výroby z Číny a současně tlak na nižší emise. Zájem o větší využívání obnovitelných zdrojů má i Afrika. A my všude tam chceme růst,“ dodává Petr Matas.

MADE IN EU? DOBRÁ ZNAČKA

Přestože je ComAp globální značkou, českého původu se stále drží. Tři otcové-zakladatelé v managementu firmy sice již nefigurují, jsou však jejími většinovými majiteli. Výrobky se stále jako na začátku kompletují u českých dodavatelů. A také většina z 200 lidí ve výzkumu a vývoji (což je asi třetina všech zaměstnanců) působí v Česku. ComAp navíc pracuje s evropskou identitou. „Značka Made in EU hraje na asijských trzích velkou roli, je to záruka kvality. A vzhledem k probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou její hodnota ještě může povyrůst,“ upozorňuje Petr Matas. Čínu, odkud pochází některé komponenty řídicích jednotek ComApu, jako konkurenci ale nevidí. „Již jsme zaznamenali pár padělků našich výrobků. Jenže náš tlak na neustálou inovaci je tak velký, že to výrobce kopií spolehlivě odradí, protože nemohou stíhat,“ dodává.

Sám ComAp naopak stíhat musí. Především náročné ekologické cíle EU, která se chce do roku 2050 stát uhlíkově neutrální. V energetice to přinese velkou poptávku po chytrých řešeních, která dokáží hlídat spotřebu a naplno využít všech alternativ ve výrobě i distribuci elektřiny. To je také důvod, proč se ComAp zaměřuje na řízení energetických mikrosítí a chytrých služeb energetické spotřeby. Pro firmu, která je zvyklá svá řešení neustále inovovat, to ostatně není nic mimořádného. „Přímo vstupovat do výroby nebo distribuce energie neplánujeme, cítíme se pořád být technologickou firmou. Děláme produkty s vysokou přidanou hodnotou už třicet let a zatím nám to vychází,“ uzavírá ředitel produktového managementu společnosti ComAp.  

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět