ROUCHO PRAŽSKÉHO JEZULÁTKA JE SYMBOLEM PARTNERSTVÍ S BUDDHISTICKÝM THAJSKEM
O tom, že dříve obvyklý postup „vyrobit, prodat, vyvézt“ už dávno nestačí, není pochyb. Překvapit však může, jakých konkrétních podob nabývá dnešní mezinárodní spolupráce třeba v jihovýchodní Asii. Startupy, akademická spolupráce, inovace, herní průmysl? Ano, to vše může spojovat Česko s Thajskem. Partnerství obou zemí symbolizuje i obleček pro Pražské Jezulátko, který vznikl právě v buddhistickém Thajsku.

Buddhistický chrám Wat Arun v Bangkoku. Foto: iStock
Postcovidové oživení probíhalo v zemích jihovýchodní Asie různým tempem. Ne vždy se podařilo dostat dříve tradiční a nosné obory do původní kondice. Thajsko se však neváhalo pustit do nových oborů a inovací. Země má také velký zájem na prohlubování existujících partnerství, o čemž svědčí například podaná přihláška do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nebo probíhající vyjednávání dohody o volném obchodu s Evropskou unií. Pokrok je však i v bilaterální česko-thajské spolupráci.
CESTA KE SPOLEČNÉMU VÝZKUMU I INVESTICÍM
V posledních měsících Češi a Thajci dojednali dvě memoranda o porozumění, která nevypadají na první pohled převratně, ve skutečnosti ale představují vyvrcholení několik let trvajícího úsilí a významný posun k intenzivnější spolupráci. První memorandum bylo uzavřeno mezi Českou rektorskou konferencí a Radou univerzitních prezidentů Thajska loni v listopadu. Rozšiřuje možnosti mobility studentů i vyučujících, realizaci výměnných programů nebo podporuje projekty společného výzkumu či inovací. Druhé z memorand pak bylo podepsáno letos v březnu mezi CzechInvestem a thajskou Národní inovační agenturou. Jeho smyslem je podpora startupů z obou zemí, sdílení investičních informací, společné investiční iniciativy a vytváření prostředí pro inovativní firmy.
Jako příklad novinky v univerzitní spolupráci lze v této souvislosti zmínit nový společný magisterský program v angličtině zaměřený na zemědělský rozvoj, který pro akademický rok 2025/26 spouští Česká zemědělská univerzita a thajská Prince of Songkla University.
JAK CHUTNÁ TECHSAUCE?
Thajsko je vyhlášené svou gastronomií. Pro cizince představuje kombinaci neobvyklých a exotických chutí. Ochutnat zdejší jídla znamená vyrazit do oblastí nových zážitků a zkušeností. A tak jak Thajsko překvapuje na jazyku, přináší i velmi neotřelé „chutě“ v oblasti inovací, digitální ekonomiky a nových technologií.
Jednou z největších a nejvýznamnějších technologických konferencí v jihovýchodní Asii, která přitahuje účastníky z více než 50 zemí a propojuje regionální startupový ekosystém s globálními hráči, je Techsauce Global Summit v Bangkoku. Na tom loňském zanechaly výrazné stopy také české inovativní firmy. Prestižní ceny získaly společnosti Big Terra, jež se zaměřuje na datové služby pro zemědělství, a Ecoten Urban Comfort, která se zabývá simulací městského mikroklimatu. Na organizaci české účasti se v rámci projektu ekonomické diplomacie PROPED společně podílela Velvyslanectví ČR v Bangkoku a Velvyslanectví Thajského království v Praze, agentura CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
Další významnou akcí, jejímž cílem je rozvíjet thajský startupový ekosystém, je Startup × Innovation Thailand Expo. Spojuje výstavu, přednášky, workshopy nebo matchmaking a vytváří tak příležitosti pro obchodní spolupráci a investice. Aktuálně probíhají jednání o účasti českých firem na letošním ročníku.
AKTIVNÍ AKADEMIE VĚD
České instituce se však zapojují i do aktivit v širším formátu. Příkladem může být Akademie věd ČR, která již od roku 2019 aktivně působí v rámci výzkumného a inovačního partnerství mezi jihovýchodní Asií a Evropou. Tento program podporuje vědecké projekty podle principu 2+1 – dvě instituce z jednoho regionu a jedna z druhého. Dva projekty na období 2024-2027 se realizují i s českou účastí.
Botanický ústav AV ČR spolupracuje na projektu cirkulární ekonomiky s Thajci a Švýcary, Fyzikální ústav AV ČR na projektu čistých, přístupných a bezpečných energetických zdrojů s Thajci a Turky. Úspěšná spolupráce tedy může probíhat i na osách Praha-Neuchâtel-Bangkok nebo Praha-Istanbul-Rayong.

Roucho Pražského Jezulátka (na snímku jeho předání) propojilo českou a thajskou symboliku. Foto: Klášter Pražského Jezulátka
JEZULÁTKO V ROUŠE ZLATÉHO DEŠTĚ A LÍPY
Loňský rok se nesl ve znamení 50. výročí česko-thajských diplomatických styků. Že je na co navazovat, ilustruje projekt, který vznikl při této příležitosti a také dal titulek tomuto článku.
Nápad vznikl na univerzitě RMUTT (Rajamangala University of Technology Thanyaburi), která již řadu let spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci (TUL). Odborná asistentka ústavu textilního inženýrství RMUTT Piyanuj Jingjit iniciovala a posléze vedla projekt, díky němuž vznikl obleček pro Pražské Jezulátko. Podílela se na něm kromě uvedených univerzit i řada dalších institucí a komerčních firem (například thajské Pasaya a Gemma Knit).
Roucho Pražského Jezulátka symbolizuje partnerství obou zemí a tradiční prvky designu oživuje pomocí moderních technologií. Českou symboliku zastupují lipové listy, thajskou květ zlatého deště, který představuje prosperitu, radost a odolnost. Celé dílo vzniklo na digitálním žakárovém tkalcovském stavu. Rektor TUL Miroslav Brzezina velmi ocenil právě citlivé skloubení české a thajské symboliky. „Jsem rád, že se naše univerzita mohla na projektu podílet. Vážím si také pokory, s jakou thajští kolegové spjatí s buddhistickou vírou přistoupili k českému katolickému symbolu,“ řekl rektor. Roucho bylo předáno v Praze na konci loňského října a samotná soška v něm byla oblečena od konce letošního ledna do počátku března.
Spolupráce univerzit dále pokračuje. U příležitosti předání roucha se na textilní fakultě TUL konal seminář, kde obě univerzity představily své výzkumy na poli ekologie, uvolňování mikroplastů v oděvech, udržitelnosti a recyklace textilu. Zájem je také o spolupráci s ekonomickou fakultou či fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.
HERNÍ PRŮMYSL
Aktivity RMUTT se však neomezují jen na textilní inženýrství. V současné době probíhá diskuse o možné spolupráci mezi Velvyslanectvím ČR v Bangkoku a RMUTT, která by se zaměřila na herní průmysl a představení české interaktivní výstavy Infinite Universes v Thajsku. Jde o projekt Českých center zasvěcený českým hrám a jejich světovému úspěchu.
Prioritou thajské vlády je vytvořit komplexní právní rámec pro herní průmysl, který by jej reguloval a zároveň podporoval jeho růst s cílem učinit ze země regionální herní centrum. Důležitým aspektem je také ochrana společnosti, zejména mladých lidí, před negativními dopady her. Thajské univerzity proto postupně rozšiřují nabídky studijních oborů propojujících IT technologie a programování s tvorbou uměleckou, včetně audiovizuálního obsahu, designu, grafiky nebo hudby. Prezentace úspěchů českých herních studií a nabídky spolupráce s českými školami jsou proto pro místní školy i studenty atraktivní. V Thajsku ostatně dlouhodobě působí české herní studio Bohemia Interactive, které má již bezmála stočlenný vývojový tým ve městě Pattaya.
OBRANNÝ PRŮMYSL
Technologie pro obranné a bezpečnostní složky tvoří trvalou a tradiční součást česko-thajské spolupráce. Loni bylo v Bangkoku podepsáno nové česko-thajské Memorandum o porozumění o vojenské a vojensko-technické spolupráci, které navazuje na dřívější dokumenty a rozšiřuje možnosti spolupráce, jež stojí na vztazích vláda-vláda (G2G).
Thajsko zvažuje pořízení víceúčelových vozidel Tatra. Za tímto účelem probíhají od loňska dlouhodobé zkoušky v thajském institutu DTI (Defence and Technology Institute). Jiným příkladem úspěšné spolupráce je výcvik thajských vojenských pilotů v Taktickém simulačním centru LOM Praha v Pardubicích. Aktuálním projektem je pak nákup letounů L-410 NG pro potřeby thajského zemědělství. V současnosti probíhá v Kunovicích zaškolování pilotů, techniků a připravuje se přelet letadel do Thajska.
Česko se pravidelně účastní významného oborového veletrhu Defense & Security, který se koná v Bangkoku každé dva roky. Velvyslanectví ČR v Bangkoku ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje i na letošní veletrh (10.-13. listopad 2025) společný stánek, na kterém se budou moci představit české firmy usilující o nové projekty v regionu. Perspektivu mají i společné obranně-vědecké projekty například v oblasti bezpilotních systémů nebo kyberbezpečnosti. A protože má veletrh větší regionální význam, je do příprav zapojeno i Velvyslanectví ČR v Phnompenhu s cílem oslovit s českou nabídkou i kambodžské instituce.

Česká firma Big Terra mezi oceněnými na Techsauce Global Summit v Bangkoku. Foto: Velvyslanectví ČR v Bangkoku
ZDRAVOTNICKÉ TECHNOLOGIE
Thajsko je známé jako destinace cestovního ruchu. Bylo by ale chybou si myslet, že jde pouze o ten dovolenkový. Významným zdrojem thajských příjmů je medicínský turismus. Vláda ho aktivně podporuje s cílem etablovat zemi jako regionální centrum zdravotní péče. Investuje do rozvoje zdravotnické infrastruktury, podporuje mezinárodní akreditace nemocnic a usnadňuje vízové postupy pro zahraniční pacienty a jejich doprovod. Thajsko navštěvují pacienti z jihovýchodní Asie, Blízkého východu, Afriky, ale i Austrálie a dalších částí světa.
S tím souvisí i fenomén budování špičkové sítě zdravotnických zařízení, jež se zaměřují převážně na lukrativní zahraniční klientelu. Příležitosti pro české podniky pak představují dodávky vybavení do těchto nemocnic. Etablovanou firmou na thajském trhu je český výrobce nemocničních lůžek Linet se svým místním partnerem TEQ. Je zde prostor také pro další české produkty, nejen z tradičních, ale i z nových odvětví, označovaných jako MedTech.
Poptávka po inovacích ve zdravotnictví a oboru wellness stoupá. Vzhledem k populační křivce a stárnutí obyvatel budou zároveň stále významnější technologie zvyšující dostupnost péče, zpřístupňující telemedicínu nebo zvyšující efektivitu pečovatelských služeb. To se projevilo například i na loňském technologickém summitu Techsauce 2024, kde měl MedTech svou vlastní sekci a thajská odborná veřejnost se zajímala o český spin-off Masarykovy univerzity zaměřený na elektronické zdravotnictví – firmu MilkyWay be well.
DALŠÍ PERSPEKTIVNÍ OBORY
Kromě výše uvedených oblastí skýtá Thajsko pro české subjekty značný potenciál i v dalších dynamicky se rozvíjejících sektorech. Patří sem například technologie pro ochranu životního prostředí a efektivní nakládání s odpady, moderní řešení pro automobilový průmysl, inovace v energetice a rozvoj digitální ekonomiky v širším měřítku. Thajsko tak nepředstavuje pouze destinaci pro odpočinek na proslulých plážích Krabi či Phuketu, ale stává se stále významnějším partnerem pro vědeckou, technologickou a obchodní spolupráci, jejíž konkrétní podoby můžeme sledovat v lokalitách jako Thanyaburi, Songkla, Kalasin či Pitsanulok. A aktivity v Pattayi nám připomínají i úspěchy českého herního průmyslu. Tato rozmanitá spolupráce tak neprobíhá pouze na ose Praha–Bangkok, ale nachází své paralely i v dalších regionálních propojeních, jako je Ostrava–Kalasin či Liberec–Thanyaburi.
VÁCLAV HEJTMÁNEK, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bangkoku