PODPORA UKRAJINY: MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ ZAPOJUJE ČESKÝ PRŮMYSL

České ministerstvo zahraničí usiluje o to, aby humanitární a rozvojová spolupráce nejenom pomáhala na místě určení, ale také podpořila tuzemský průmysl. „Je to spojení užitečného a příjemného,“ řekl ministr Jan Lipavský v rozhovoru pro magazín MED. České firmy podle něj mají co nabídnout a je naprosto v pořádku, že naše diplomacie zapojuje také podnikatelský sektor.

Vybavení zdravotnického autobusu pro Vinnyckou oblast. Foto: MZV ČR

Ministr Lipavský na konci června vypravil do Vinnycké oblasti Ukrajiny zdravotnický autobus, vybavený šesti lůžky intenzivní péče. Pomoc tamní Asociaci urgentní lékařské péče a traumatologie bylo možné uskutečnit díky jednomu z mnoha projektů ve formě vázaného peněžního daru. V rámci podpory ukrajinského zdravotnictví to byl třetí podobný projekt (více v tabulce). Vázaný peněžní dar představuje finanční pomoc českého státu, za kterou si její příjemci pořizují produkty tuzemských firem.

Autobus, který vyrobila společnost Iveco ve Vysokém Mýtě, přestavěla na mobilní jednotku intenzivní péče firma Royax. Ta přispěla také zařízením pro urgentní medicínu včetně defibrilátorů nebo transportních křesel. Lůžka dodal jejich světově proslulý výrobce Linet. „Významnou část vybavení autobusu zajistily české firmy. Aby mohl plnohodnotně fungovat, jsou v něm samozřejmě i výrobky z jiných členských zemí Evropské unie, protože ne všechno se vyrábí v Česku,“ dodal Jan Lipavský v rozhovoru pro Export.cz. Celková hodnota mobilní „jipky“ dosahuje 9,5 milionu korun.

UKÁZKA ČESKÉHO ZBOŽÍ

Ze všeho nejdůležitější samozřejmě je, aby byla česká pomoc Ukrajině opravdu účinná. Jedním z klíčových úkolů ministerstva zahraničí je proto co nejefektivněji propojovat ukrajinskou poptávku s českou nabídkou. O dodávku zdravotnického autobusu požádala českou ambasádu v Kyjevě zmíněná asociace z Vinnycké oblasti. Ministr Lipavský již dříve upozornil, že projekt vázaného peněžního daru je zároveň ukázkou zboží, které je česká firma schopna dodat nejenom na Ukrajinu. „Podobných asistencí, kdy se propojují humanitární a rozvojová spolupráce s českými firmami, jsme v loňském roce realizovali přes padesát,“ dodal.

Podpora Ukrajiny otevírá tuzemským společnostem cestu k výraznějšímu podílu na zakázkách, které souvisí s obnovou země. Na druhé straně to neznamená, že tam Češi automaticky vždy uspějí v mezinárodní konkurenci. „Je potřeba mít na Ukrajině kontakty, být tam, dělat zatím třeba malé věci a postupně rozvíjet spolupráci. Klíčová je znalost místního prostředí,“ zdůrazňuje Jan Lipavský.

Zdroj: AVDZP

TROJÍ EFEKT

Předsedkyně představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků Jana Vykoukalová v této souvislosti poznamenává, že vázané peněžní dary spojují tři příznivé efekty – pomáhají tam, kde je potřeba, otvírají dveře českému byznysu a zároveň přispívají k úspěšné prezentaci Česka v zahraničí.

Jednotlivé firmy navíc samy přicházejí s vlastní pomocí. Českobudějovická firma TSE tak například dodala stacionární i mobilní novorozenecký inkubátor nevládní organizaci, která se zaměřuje na péči o těhotné ženy a novorozence v Kyjevské oblasti.

JAN ŽIŽKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět