Míří Hongkong do recese?

Hongkongská ekonomika zpomaluje. Hrubý domácí produkt (HDP) za 2. čtvrtletí letošního roku zaznamenal nejhorší výsledek v uplynulé dekádě.  Pokles hlásí i export, import a tvorba hrubého domácího fixního kapitálu. Obchodní a technologická válka mezi USA a Čínou a vnitřní politické problémy, které přivedly do ulic protestující obyvatele hrozí tím, že se hongkongská ekonomika může dostat do technické recese.

Foto: Shutterstock

Statistiky o vývoji hospodářství za 2. čtvrtletí letošního roku potvrzují to, co ekonomové již očekávali. Další zhoršení ekonomických ukazatelů v podobě nejnižšího kvartálního růstu HDP v poslední dekádě o 0,6% (mezi kvartály dokonce došlo k poklesu o 0,3%), propad vnější poptávky po zboží a službách a související pokles exportu o 3,7% v 1. čtvrtletí letošního roku a o 5,4% ve 2. čtvrtletí, který gradoval v samotném červnu poklesem o 10%. Současně dovoz zaznamenal v uvedených čtvrtletích pokles o 4,2% a 7%. Objem vývozu i dovozu kontinuálně klesá měsíc po měsíci již od listopadu, respektive prosince minulého roku. U českého vývozu do teritoria to ovšem neplatí. Ten za první pololetí tohoto roku zaznamenal ve srovnání s minulým rokem růst o 17,9% na 4,8 mld. Kč, zatímco dovoz se snížil o 23,3% na 1,1 mld. Kč.

Výsledky zahraničního obchodu ovlivnil především obchodní a technologický spor mezi Čínou a USA, který se Hongkongu, jako významného centra obchodu a reexportu s kontinentální Čínou, významně týká. Nic dobrého do budoucna nevěstí ani nová cla ve výši 10% na čínské zboží, které chce letos v září zavést americký prezident Donald Trump, ani odvetná opatření v podobě devalvace čínské měny.

Rovněž domácí soukromá spotřeba strádá a výhled je nejistý. U maloobchodního obratu vzrostl propad z 1,4% v květnu na 6,7% v červnu v meziročním srovnání. Zejména došlo ke snížení prodeje luxusních položek jako jsou hodinky a šperky o 17,1% k letošnímu červnu a oděvů o 8,2%. Negativní vývoj zaznamenal i sektor pohostinství, kde se příjmy restaurací ve 2. čtvrtletí snížily oproti minulému roku o 0,4% a po očištění od sezónního vlivu dokonce o 4,6%. Inflace se v červnu 2019 zvýšila od konce minulého roku téměř o jedno procento na 3,3%, zatímco nezaměstnanost zůstává na stejné úrovni 2,8%.

Protivládní protesty v ulicích se odrazily na nižších objemech prodeje v obchodech. Foto: Shutterstock

Pouliční nepokoje

Pokračující pouliční nepokoje v posledních dvou měsících se odrazily na maloobchodě. Některé obchody byly dočasně uzavřeny. Mezinárodní image Hongkongu utrpěla. Snížil se počet obchodních cestujících i příliv kapitálu, stejně jako počet turistů a návštěvníků. To vše se promítlo do výsledků hospodářství a mělo vliv jak na činnost zejména malých a středních firem, tak i soukromé osoby. Mezinárodní ratingové instituce vyjádřily obavy z vlivu protestů na budoucí hospodářský vývoj v zemi.

Souhra vnějších i vnitřních okolností má vliv na vývoj hospodářství Hongkongu již delší dobu. Od začátku roku 2018 má přírůstek HDP v jednotlivých čtvrtletích kontinuálně sestupnou tendenci.  Z úctyhodného růstu 4,6% v 1. čtvrtletí roku 2018 až k nejhoršímu výsledku za poslední dekádu v hodnotě 0,6% ve 2. čtvrtletí 2019. Mezi posledními kvartály došlo dokonce k zápornému růstu. Pokud bude negativní vývoj pokračovat i v následujícím čtvrtletí tohoto roku, dostane se hospodářství Hongkongu do technické recese.

Milan Vágner, ekonomický diplomat GK Hongkong

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět