KAM NEMŮŽE LÉKAŘ, MUSÍ DATA. ČEŠI POMÁHAJÍ ROZVÍJET TELEMEDICÍNU

Charita Česká republika se v Gruzii a Moldavsku angažuje v rozvoji telemedicíny. Projekty podporované Českou rozvojovou agenturou, Evropskou unií i OSN mají přispět ke včasné prevenci a modernizaci zdravotnictví.

Telemedicína pomáhá zejména na venkově, kde lidé jinak cestují k praktickému lékaři desítky kilometrů. Foto: Charita Česká republika

Vesnice Palanca leží v nejvýchodnějším cípu Moldavska v úzkém koridoru kolem Dněstru, který je vklíněný do ukrajinského území. Nebýt složitých jednání o ukrajinské dálnici, která tudy přes Moldavsko prochází, sotva by se o ní kdy psalo. Geopolitika je ale to nejmenší, co místní obyvatele trápí. Kromě vysoké nezaměstnanosti a masivního odlivu mladých lidí je problémem i docela obyčejná návštěva lékaře. Nejbližší zdravotní středisko leží v téměř 50 kilometrů vzdáleném okresním městě Stefan Voda.

Velká komplikace je to i pro třiasedmdesátiletou Marii, která trpí chronickým onemocněním a potřebuje pravidelně jezdit na lékařské prohlídky. Od loňska ale ušetří čas i peníze, a navíc má jistotu, že svůj stav může probrat s doktorem, pokud se jí přitíží. Marie je jednou z pacientek, které mohou využívat konzultace na dálku v rámci telemedicínského pilotního projektu. V osmi zdravotnických a sociálních centrech v Moldavsku ho za podpory České rozvojové agentury realizuje Charita Česká republika ve spolupráci s místní Asociací pro domácí péči. „Toto řešení uleví moldavskému zdravotnickému systému, sníží náklady na lékařské služby a umožní státu přerozdělit ekonomické zdroje na jiné priority,“ vysvětluje Tamara Adașan, ředitelka partnerské asociace.

Prvky telemedicíny si Charita odzkoušela i v další zemi, kterou trápí často nedostupná lékařská péče ve venkovských oblastech – v Gruzii. Loni tam česká nezisková organizace dokončila pilotní projekt testování přenosného multifunkčního lékařského zařízení S-Case. „Chytrá krabička“ slovenského výrobce v sobě obsahuje čtyři snímače – bezdotykový teploměr, pulzní oxymetr, glukometr a monitor krevního tlaku. Je napojena na internetovou platformu, která slouží k digitalizaci a ukládání všech vložených naměřených dat, a poskytuje tak lékaři lepší přehled o stavu pacienta. Pilotní projekt byl úspěšně otestován v pěti venkovských ambulancích v okresu Dušeti.

NA CESTĚ K DIGITÁLNÍMU ZDRAVOTNICTVÍ

Telemedicína není jedinou oblastí digitálního zdravotnictví, kterou Charita v Gruzii pomáhá zavádět. Češi jsou zapojeni do širší iniciativy, která má nabídnout zemi komplexní IT řešení pro zdravotnickou péči. Patří sem nejen vyhodnocování kvality primární péče, ale i zavádění elektronické zdravotní dokumentace nebo digitalizovaný objednávkový systém, který umožní vést s pacientem rozhovor na dálku, pozvat specialistu ke konzultaci, a dokonce připojit telemedicínské přístroje. „Pouze díky digitálním technologiím je možné hodnotit a měřit kvalitu lékařské péče, vytvářet statistiky o výskytu akutních a chronických onemocnění či prevence, a také zajistit kontinuitu zdravotnických služeb a orientaci na pacienta,“ vysvětluje Rusudan Chkhubianishvili, projektová manažerka Charity Česká republika. „Česko poskytlo obrovskou pomoc při rozvoji elektronických zdravotnických systémů v Gruzii. Plánuje se, že jednotný manažerský informační systém bude zaveden ve všech venkovských ambulancích v celé zemi, čímž bude zajištěna udržitelnost výsledků projektu,“ dodává.

Česká nezisková organizace má v Gruzii vlastní kancelář od roku 2015 a pro své iniciativy našla i mezinárodní donory. V oblasti e-zdravotnictví se podílí na projektech, které prostřednictvím programu ENPARD podporuje EU, je také partnerem fondu UNICEF, který mimo jiné financoval internetové přípojky pro vesnické ordinace. Vedle zlepšování zdravotnických služeb se Charita Česká republika věnuje v zemi také například sociálně znevýhodněným lidem, rozvoji tradičních řemesel nebo odpovědnému nakládání s odpady.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět