INDONÉSIE SE VRACÍ KE SVÉ CUKROVARNICKÉ MINULOSTI

Ve snaze posílit výrobní kapacity země a snížit výdaje na dovoz se indonéská vláda zaměřila na rozvoj cukrovarnictví. Navazuje tak na 30. léta minulého století, kdy ještě pod koloniální nadvládou Indonésie úspěšně konkurovala světovému primátu Kuby ve vývozu cukru. Pro české exportéry se tak znovu po letech otevírá příležitost podílet se na výstavbě cukrovarů v Asii.

Ilustrační foto: Shutterstock

Doba se za necelé století změnila a Indonésie je dnes paradoxně pátým největším dovozcem cukru. Obrátit poměr ve prospěch indonéských příjmů má vznik státního podniku SugarCo. a výstavba dalších pěti cukrovarů do roku 2024.

NOSTALGICKÉ VZPOMÍNKY

Indonéská vláda se dnes nostalgicky otáčí za věhlasnou minulostí cukrovarnictví z počátku minulého století, kdy Indonésie disponovala 200 plně funkčními cukrovary, jakkoliv především v důsledku úsilí nevítaných holandských kolonialistů. Nově vzniklý státní podnik s názvem SugarCo. má jasný cíl – dosáhnout produkce 1,8 milionu tuny cukru v horizontu roku 2024. Národní holding spravující plantáže cukrové třtiny PTPN III založil podnik SugarCo. (vlastním názvem PT Sinergi Gula Nusantara) převedením 35 cukrovarů původně spravovaných různými pobočkami téhož podniku pod jeho jednotnou správu.

SugarCo. tak bude procesovat veškerou cukrovou třtinu holdingu. Ředitel PTPN III Mohammad Abdul Gani si od založení podniku slibuje stabilizaci cen cukru, zvýšení produkce a zlepšení životních podmínek farmářů. Ti díky snížené výnosnosti z cukrové třtiny přišli o významné příjmy a dnešní plán cílí na jejich dorovnání na úrovně farmářů spravujících rýžová pole. Státní podnik PTPN III se tak do budoucna bude zaobírat zbylými sektory souvisejícími se zpracováním palmového oleje, čaje, kávy, zatímco postupně utlumí aktivity v gumárenském průmyslu.

VAROVÁNÍ LOŇSKÉHO ROKU

Na deficit indonéského cukrovarnictví upozornil loňský rok. Pokles výroby v roce 2020 se střetnul s narůstající domácí spotřebou napůl tvořenou spotřebou domácností a spotřebou plynoucí z průmyslové výroby. Roční produkce ve výši 2,3 milionu tun cukru tak nepokryla domácí poptávku ve výši 6,9 milionu tun. Dle indonéského statistického úřadu BPS vzrostl objem dovozu cukru za poslední dekádu až desetkrát, mezi tradičními dodavateli převážně z Thajska, Austrálie a Jižní Koreje v loňském roce vynikla Indie a svůj vývoz meziročně významně navýšila Brazílie. Detailní aktuální statistiky z oblasti cukrovarnictví jsou k dispozici na stránkách zahraniční služby USA zaměřené na zemědělský sektor USDA-FAS.

Byznys plán podniku PTPN III předpokládá zvýšení výroby ze stávajících 0,8 milionu tun na 1,8 milionu tun v roce 2024 s výhledem na navýšení na 2,6 milionu tuny v roce 2030. K postupnému získání soběstačnosti plánuje PTPN III výstavbu dalších pěti cukrovarů, celková investice má dosáhnout 40 trilionů indonéských rupií (2,4 miliardy eur). Nasnadě je také renovace, často kompletní, řady stávajících cukrovarů. Těch Indonésie čítá celkem 63 vlastněných 18 společnostmi, což není málo, ale v poměru ke stejnému počtu cukrovarů v České republice v 90. letech je zjevné, že indonéské potřeby i potenciál jsou větší a země má co dohánět. Tah na cukrovarnictví není jen náhlý momentální obrat v hospodářské politice. Plány na další výstavbu cukrovarů se objevují ve vládních programech počínaje rokem 2000, v letošním roce ovšem získávají realističtější obrysy.

ZAREAGUJE SOUKROMÝ SEKTOR?

Vedle státního podniku PTPN III operuje v cukrovarnickém průmyslu i PT RNI, který dle všeho rovněž potřebuje renovovat a zefektivnit své cukrovary, do programu renovace pod záštitou podniku SugarCo. však zařazen nebyl. Reakci na posílení státního sektoru v oblasti cukrovarnictví lze čekat i ze strany soukromého sektoru, který jinak drží o málo více než polovinu trhu. Jeho aktivita však může být ohrožena nařízením z roku 2010, které ukládá cukrovarům splnit náročné kvalitativní požadavky, aby tak mohly získat obchodní licenci a dovážet surovou cukrovou třtinu k dalšímu zpracování.

Odborníci na cukrovarnictví a podnikatelé ze spřízněných oborů se každoročně schází na veletrhu SugarMach Indonesia, který se koná ve výstavním paláci JIEXPO – ten příští tedy v srpnu 2022. Veletrh se pak zpravidla koná souběžně s nejprestižnější akcí v oboru cukrovarnictví v zemích ASEAN – Národním cukrovarnickým summitem (National Sugar Summit).  Mezi další veletržní akce v oblasti cukrovarnictví pak mohou potenciální vystavovatele zajímat veletrhy INAGRITECH, INAGRICHEM případně INAPALM ASIA.

Alena Štojdlová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Jakartě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět