GINA SOFTWARE: DATA, KTERÁ ZACHRAŇUJÍ ŽIVOTY
Technologie brněnské firmy Gina Software pomáhají ve více než padesáti zemích světa. Unikátní propojení map, navigace, koordinace a analýzy dat používají profesionální záchranáři i nevládní organizace v Evropě, Africe i na Blízkém východě.

Aplikace brněnské firmy využívají i horští záchranáři na Slovensku. Foto: Gina Software
Pokud jako mladá firma bez referencí uvádíte v zahraničí nový produkt, máte v zásadě dvě možnosti. Buď svůj výrobek pečlivě odladíte na domácím trhu, a pak se odpíchnete dál do ciziny, nebo můžete zkusit zkoušku ohněm. Parta studentů Fakulty informačních technologií brněnského VUT před deseti lety zkusila druhou cestu. Když počátkem roku 2010 ostrovem Haiti otřáslo ničivé zemětřesení, vzali první verzi svého softwaru Gina 1.0, „svezli“ se s českými záchranáři do Karibiku a na smartphonech si na místě vyzkoušeli, že jejich mapový a navigační systém pro záchranáře obstojí i v náročných podmínkách. Brněnský tým na Haiti nasbíral cenné zkušenosti a svůj software poslal ještě týž rok do soutěže Imagine Cup, kterou pořádá Microsoft. Vyhráli národní kolo, v mezinárodní lize chytrých nápadů skončili sice před branami osmifinále, ale jejich projektu si všimla britská BBC a pochvalně se o něm zmínil na svém blogu i Bill Gates.
Deset let po svém rychlém startu je ze studentského startupu firma s třiceti zaměstnanci, jejíž produkty využívají záchranáři, mezinárodní či humanitární organizace (Gina Software je mimo jiné oficiálním dodavatelem OSN), státní aparát i soukromníci v padesáti zemích světa. „V našich začátcích na Haiti to byla studentská odvaha a možná i naivita. Ale ověřili jsme si přímo v terénu, že naše rozhodnutí zaměřit se na systémy pro řízení záchranných operací bylo správné,“ líčí Zbyněk Poulíček, spoluzakladatel a CEO společnosti Gina Software. Výhodou jejich řešení oproti konkurenci je podle něj komplexní zázemí v IT sektoru. „Máme široký technologický přesah, dokážeme sami do jediného systému propojit různé požadavky uživatelů,“ líčí.
Aplikace od brněnské firmy tak zvládají různá koncová zařízení – od klasických počítačů přes tablety až po chytré telefony. Záchranáři mohou přímo z místa jednoduše reportovat aktuální situaci v místě události tak, aby ulehčili práci svým kolegům. V terénu je možné data propisovat do mapových podkladů, dispečer pak na mapě zase vidí, kde se jednotlivé týmy pohybují. Oproti běžnému hlášení přes vysílačku tak záchranáři díky sdílení informací přes hardwarové rozhraní ušetří až třetinu času, který jinak potřebují na nutnou komunikaci. Navíc se všechna data ukládají a třeba při cvičeních je tak možné zpětně analyzovat účinnější a rychlejší postupy.
MINIMUM DAT, MAXIMUM VÝKONU
Vzhledem k tomu, že produkty Gina Software používají nejen složky integrovaného záchranného systému v Česku, Německu, Slovensku nebo Švýcarsku, ale i řada nevládních organizací v obtížných podmínkách afrických zemí, zaměřili se brněnští experti také na jednoduché, ale účelné technické řešení. „Vyvinuli jsme vlastní protokol, naše aplikace pracují s minimálním datovým tokem, kromě mobilních sítí jsme schopni pracovat také s rádiovým signálem a satelitní komunikací, máme vlastní chatovací platformu,“ vyjmenovává Zbyněk Poulíček.
Ani po deseti letech brněnskou firmu neopustil elán pomáhat tam, kde je to zrovna potřeba. Rok po tragédii na Haiti přišlo ničivé tsunami v Japonsku a lidé z Giny vyrazili na pomoc s českým záchranářským týmem. Po loňském devastujícím výbuchu dusičnanu amonného v bejrútském přístavu se brněnští odborníci zase spojili s českou ambasádou v Libanonu, která pomohla v zemi vytipovat vhodného partnera. Tím se stal Červený kříž. Gina Software se v Libanonu postará o to, aby záchranářský dispečink disponoval co možná nepřesnějšími daty z terénu a na základě strukturovaných informací dokázal koordinovat jednotlivé týmy.
Loňská koronavirová opatření stejně jako řadu dalších firem nepříjemně zasáhla i podnikání Gina Software. „Naše produkty nepatří mezi ty, které si koupíte přes e-shop. Klienti je potřebují vidět na živo, byli jsme zvyklí hodně létat po světě. Zahraniční cesty spadly prakticky na nulu. Na druhou stranu totéž zažívaly i nevládní organizace, s nimiž spolupracujeme,“ líčí šéf brněnské IT společnosti. Útlum v zahraničních aktivitách nicméně neznamená, že by ve firmě dál neběžel výzkum a vývoj. Loni v létě Gina Software představila novou verzi výjezdového tabletu Gina Lite, na letošek chystá premiéru hasičského hardwaru Gina Tablet 2, který dokáže pracovat s moderními technologiemi – zvládne třeba vysílat video ze zásahu v reálném čase nebo práci s obrazem z kamery umístěné na helmě.

V Bejrútu, kterým loni otřásl ničivý výbuch, firma Gina Software navázala spolupráci s tamním Červeným křížem. Foto: Gina Software
NADĚJNÉ DRONY
Velké naděje vkládají brněnští experti do zapojení bezpilotních prostředků. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj získali peníze na projekt monitorování území pomocí dronů, které budou na zem v reálném čase přenášet nejen obraz, ale i data ze senzorů a čidel. Vznikne tak „živá mapa“, která se bude zobrazovat přímo v koncovém zařízení, jež záchranáři v terénu používají. V managementu mimořádných událostí totiž víc než kde jinde platí, že více aktuálních a reálných dat z terénu pomáhá v přesnějším rozhodování. Jak ale Zbyněk Poulíček upozorňuje, nejnovější technologické trendy nejsou tím, co by klienty Gina Software primárně zajímalo. „Ačkoliv jsme IT firma, naši zákazníci jsou dost konzervativní. Nové technologie přijmou až tehdy, když se prověří v komerčním použití. Proto si nemyslím, že bychom v nejbližší době výrazně rozvíjeli například prvky virtuální reality,“ vysvětluje. Totéž ale neplatí o rozšířené realitě – třeba displej integrovaný do štítku helmy by velitelům zásahu umožnil pracovat efektivněji. Přesně podle záchranářské zásady „eyes up, hands free“.
Koronavirové časy nicméně firmě přinesly i nové projekty. Společně s italským partnerem Beta 80 získala Gina Software grant od Evropské kosmické agentury na nouzový protipandemický systém First RESPonse. Díky propojení všech aktérů by se až o pětinu měla zvýšit efektivita lékařské pomoci: od tísňového hovoru až po případnou hospitalizaci pacienta. Pilotní fáze projektu probíhá jak ve Veroně, tak v Brně, půjde ale o systém, který bude možné nasadit prakticky kdekoliv. Třeba i v Austrálii, kde si Gina Software vytipovala nové příležitosti. „Neexistuje tam centrální řízení hasičských sborů jako u nás. Každý federální stát má vlastní koordinaci, což platí i pro dobrovolníky. Určitě jim máme co nabídnout,“ říká Zbyněk Poulíček.
Obava z nákazy nemocí covid-19 a nejrůznější restrikce podle něj mění i paradigma krizového řízení – třeba v tom, že nasazení lidské síly v terénu nebude vyjma záchrany života tak samozřejmé jako dosud. Urychlí se tím nástup nových technologií, třeba již zmíněných dronů. Podnikání Gina Software by to ale zásadněji ovlivnit nemělo. „Naše technologie se používají v páteřní a krizové infrastruktuře, která je klíčová a rozpočtové škrty se jí nedotknou. My jsme od počátku chtěli pomoci zachraňovat životy, ne vytvářet nějaký zbytný software. A u toho i zůstaneme,“ uzavírá spoluzakladatel a CEO firmy Gina Software.
BLAHOSLAV HRUŠKA