Česká republika se stala centrálou evropské expanze thajského výrobce svítidel

Projekt Ligman Lighting by se svým charakterem i velikostí mohl stát příkladem a inspirací pro další thajské investory.

Foto:Ligman Lighting

 

Skutečnost, že ČR a Thajsko jsou významnými obchodními partnery se snad dostává do širšího povědomí. Vždyť obrat vzájemného obchodu na úrovni 1,5 mld. USD, který řadí Thajsko po bok Indie, Izraele nebo některých zemí EU, hovoří za vše. Ani náš export na úrovni 180 – 270 mil. USD není nepodstatný. Podobně jako tradiční spolupráce v cestovním ruchu, když Thajsko navštíví ročně přes 40.000 našich turistů a v opačném směru přes 50.000 Thajců.

Dosud ale v mozaice vztahů chyběl výraznější investiční projekt. Naštěstí se ale situace mění k lepšímu také v této oblasti. Z našeho pohledu je jistě potěšující, že i směrem z Thajska do ČR a navíc nejen do sektoru služeb a cestovního ruchu, ale i výrobní sféry.

Leaderem v daném směru je thajský výrobce svítidel a osvětlení Ligman Lighting, který před pár týdny zahájil provoz ve svém novém závodě ve VGP Parku Ústí nad Labem v Přestanově. Jednání o záměru Ligmanu investovat do ČR přitom byla zahájena teprve v polovině loňského roku. Do přípravy projektu se rychle zapojila agentura CzechInvest, s jejíž efektivní podporou se podařilo vše zrealizovat v řádu několika měsíců tak, aby Ligman mohl v únoru t.r. zahájit provoz v novém podniku. Ten se přitom stal základnou další expanze firmy na evropské trhy. Její součástí by výhledově mohlo být i zřízení výzkumného a vývojového centra.

Projekt Ligman Lighting by se svým charakterem i velikostí mohl stát příkladem a inspirací pro další thajské investory. Ti by se přitom mohli rekrutovat také z připravované investorsko-obchodní mise do ČR, kterou na květen připravuje Federace thajského průmyslu (Federation of Thai Industries).

MAREK LIBŘICKÝ, velvyslanec ČR v Bangkoku