ČESKÁ MASKA, SVĚTOVÉ AMBICE

Ze zvýšeného zájmu o špičkové ochranné pomůcky těží i firma Nanologix, která vyrábí dýchací polomasky podle patentu Technické univerzity v Liberci.

Nanologix v Národním technickém muzeu. Foto: HATcom

Pandemie koronaviru drtivě zasáhla většinu českých firem. Pro některé společnosti, které vyrábějí inovativní ochranné pomůcky, může ale krize znamenat také otevírání nových obchodních příležitostí. Příkladem je firma Nanologix z Českého Jiřetína, která vyrábí dýchací polomasky Respira Compact.

O masky určené především záchranným složkám do první linie, které mají patentovanou technologii sdruženého vdechového i výdechového ventilu a jsou osazené vysoce účinnými filtry Nano Perfection, byl ve světě zájem již před koronavirovou krizí. Nanologix mimo jiné své produkty dodal speciální jednotce americké armády v Afghánistánu, loni se úspěšně představil také na veletrhu A+A v Düsseldorfu.

Skutečný boom ale nastal letos na jaře, kdy řada států v boji s koronavirem pro své zdravotníky a záchranáře poptávala špičkovou ochranu za dostupnou cenu, která by přitom za sebou měla historii. Dobré reference z domácího trhu (černo-oranžové masky s filtrem používá také Armáda ČR, ministerstvo vnitra nebo Letiště Praha) pak firmě z Mostecka napomohly k získání dalších odbytišť. Koncem března doputovalo 90 polomasek od firmy Nanologix v rámci pomoci české vlády armádním speciálem do Španělska. Kompletně český výrobek španělská armáda nasadila ve vysoce infekčním prostředí v nemocnicích, kde vojáci manipulovali s těly obětí viru covid-19. Nejvyšší ochranu jim zajistil nanofiltr třídy FFP3, který Nanologix ke svým maskám dodává.

Otevřené dveře do NATO

Kvalitu polomasek z Mostecka, které jsou vyrobeny ze zdravotnického silikonového materiálu a mají tvarovou paměť, pak následně vyhodnotila španělská Vojenská jednotka pro nouzové situace (GIETMA). Ta potvrdila, že užívání je pohodlnější než u respirátorů, kterými byli vojáci dosud vybaveni. Maska se lépe nosí a také se v ní díky konstrukci filtrů lépe dýchá. Podle speciální armádní jednotky český výrobek „zjevně poskytuje vyšší pohodlí zasahujícím osobám, které musí trávit několik hodin v oblastech s vysokou virovou náloží“. Španělská armáda, která je sedmá největší v Severoatlantické alianci, již projevila o nákup polomasek Respira Compact zájem. „Potenciálně nám to otevírá další možnosti dodávek našich výrobků pro armády členských zemí NATO a Visegrádské čtyřky,“ říká František Bauer, zakladatel a ředitel firmy Nanologix.

Úspěchu své firmy si cení o to více, že jde o ryze český produkt, a navíc ukázkovou spolupráci aplikovaného výzkumu a privátního sektoru. Patentovanou technologii jediného otvoru pro vdech a výdech i unikátní postup skládání filtru do „harmoniky“ totiž vyvinuly týmy ze dvou fakult Technické univerzity v Liberci. Svou polomasku, jejíž design je mimochodem chráněn evropským průmyslovým vzorem, pak univerzita v roce 2015 na základě licenční smlouvy prodala právě Nanologixu.

Polomasky Respira Compact jsou na trhu ochranných pomůcek i ve světovém měřítku „high-end“ produktem. „Před nástupem koronaviru jsme prodávali do patnácti zemí světa, teď jsme k nim minimálně desítku dalších přidali,“ doplňuje František Bauer s tím, že Nanologix již o nové linky rozšířil obě své výrobní základny – na Mostecku i v rakouském Welsu. Navýšit kapacitu třeba tím, že se výroba outsourcuje, ale společnost z Českého Jiřetína nehodlá. „Dostali jsme několik nabídek na licenční výrobu v jiných zemích, ale nezvažujeme to. Chceme produkci udržet v Česku,“ dodává František Bauer.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět