ČEŠI POD ALPAMI: FINTECHOVÉ FIRMY MÍŘÍ DO LICHTENŠTEJNSKA A ŠVÝCARSKA

Lichtenštejnsko a Švýcarsko jsou průkopníky blockchainových technologií. Řada českých fintechových firem tu proto rozjela své podnikání.

Lichtenštejnský Vaduz je Mekkou pro firmy rozvíjející technologii blockchainu. Loni se tu na digitálním summitu představila i řada českých firem. Foto: Shutterstock

Petr Rokůsek má v byznysu už leccos za sebou. V Česku vybudoval skupinu Nano Energies, prvního českého obchodníka se stoprocentně čistou elektřinou, loni jako investor koupil nábytkářskou firmu. Již pátým rokem rozvíjí své nápady z lichtenštejnského Schaanu, kam se přestěhoval. V knížectví, jemuž místní přezdívají „Ländle“ (zemička), založil investiční fond Bluelight.LI. Sám Rokůsek se pak porozhlíží, jak technologii blockchainu využít i jinak než k obsluze digitálních peněz: třeba při využívání lokálních potravinových zdrojů.

Pro takovou „laboratoř“, jak český byznysmen své nápady přiblížení blockchainu každodennímu životu označuje, má v Lichtenštejnsku výtečné zázemí. V knížectví již tři roky platí zákon o nakládání s digitálními aktivy, který umožňuje právní regulaci nejen blockchainu, ale například i tokenizaci, tedy vytváření digitální hodnoty firem. Také v sousedním Švýcarsku je od roku 2021 v platnosti zákon o sdíleném registru (DLT), který definuje nakládání s decentralizovanými daty, jejich sdílení a využití v obchodních aktivitách. Obě alpské země tak jako první v Evropě nabízejí komplexní právní rámec pro firmy, jejichž podnikání je postaveno právě na datech, která nikdo centrálně nespravuje.

KRYPTOÚDOLÍ MÁ STÁLE POTENCIÁL

Důvěryhodné a jasně definované prostředí láká do Crypto Valley, jak se někdy s nadsázkou Lichtenštejnsko i Švýcarsko nazývají, řadu technologických společností. Včetně těch českých. Jen namátkou: v Curychu má svou pobočku firma TrustSoft, která se specializuje na cloudové služby, v Bernu působí společnost UpVisual, jež nabízí produkty spojené s virtuální a rozšířenou realitou. Ve Švýcarsku má ale jednu ze svých evropských základen také Abra, která patří mezi matadory české softwarové scény. Zkušenost s konfederací ale není jen jednosměrná: například pražská společnost Tropic Square vyvinula svůj bezpečnostní čip pro lepší zabezpečení kryptoměnové peněženky, mimo jiné díky penězům švýcarského investičního fondu Auzera.

Potenciál pro působení českých firem v „kryptoúdolí“ přitom zdaleka není vyčerpán. Loni na podzim to ukázala i specializovaná akce „Czech-Liechtenstein Blockchain Day 2022“, kterou na okraj konference Token Summit ve Vaduzu zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Bernu ve spolupráci s Crypto Country Association Liechtenstein a agenturou CzechInvest. V rámci národního stánku se tu představilo sedm českých technologických firem. Zdaleka přitom nešlo jen o networking a možnost setkat se s lichtenštejnskými politiky a byznysmeny. Některým firmám akce pomohla zorientovat se na trhu, který zůstává tak trochu stranou. „Jsme lídry ve střední Evropě, ale nemáme kapacitu soustředit se na trhy jako Švýcarsko a Lichtenštejnsko, nemáme na místě nikoho, kdo by nám pomohl se na místním trhu orientovat,“ vysvětlila Anna Strebl, vedoucí obchodního rozvoje ve společnosti Confirmo.

MÁME CO NABÍDNOUT

Jak zdůrazňuje Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista české ambasády v Bernu, Češi patří mezi průkopníky blockchainových technologií a mohou se opřít o slušné renomé. „V této oblasti máme nejen dlouholeté zkušenosti, ale i velmi chytré a odvážné lidi, kteří mají nejen Lichtenštejnsku a Švýcarsku co nabídnout,“ soudí. Letos na podzim by proto rád na Token Summit chtěl dostat na pódium české řečníky a pomohl domluvit odborný workshop pořádaný některou z českých firem. Jak Zdeněk Eliáš zdůrazňuje, od obou alpských zemí bychom se v otázkách regulace, a hlavně podpory celého sektoru mohli ledacos naučit. „Našim firmám by se potom mohlo doma dýchat stejně dobře, jako těm pod Alpami,“ dodává.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět