PLAST V KVALITĚ EKO: ČESKO-SLOVENSKÁ STOPA NA EXPO V DUBAJI

Společnost Fillamentum na výstavě EXPO představuje 3D tisk nové generace. Jako spotřební materiál při něm využívá recyklovatelné biopolymery i pouštní písek. Vznik materiálu NonOilen je dobrým příkladem spolupráce vědců a soukromého byznysu.

Nové bionáplně do 3D tiskáren vznikly díky spolupráci se Slovenskou technickou univerzitou. Foto: Fillamentum

EXPO 2020 nabralo kvůli pandemické vlně roční zpoždění, což zpřeházelo plány mnoha firem, které právě na světovou výstavu chystaly premiéru svých novinek. Jednou z nich je i společnost Fillamentum z moravského Hulína, která patří mezi přední dodavatele tiskových strun do 3D tiskáren. V Dubaji chtěla před rokem ukázat, že i prostorový tisk, při němž se nanáší roztavený plast ze zásobníku, může být plně ekologický.

Nakonec ale NonOilen, jak se materiál jmenuje, vypustila do světa letos v březnu i bez výstavy EXPO. „Máme za to, že je to převratná věc, a tak jsme nechtěli tak dlouho otálet,“ říká Josef Doleček, spoluzakladatel a ředitel společnosti Fillamentum. NonOilen, první plně recyklovatelný a biologicky odbouratelný materiál do 3D tiskáren, vznikl ve výzkumném týmu Pavla Alexyho ze Slovenské technické univerzity a je dobrým příkladem spolupráce vědců a soukromého byznysu. Zatímco samotný patent má univerzita, o uvedení na trh se dělí dvě firmy. Fillamentum má na starosti vše kolem 3D tisku, slovenská Panara zase využití NonOilenu v obalových materiálech.

„Věc, kterou si vytisknete z NonOilenu, můžete klidně vyhodit na kompost. Mnohem důležitější je ale recyklace – až šestkrát lze výrobek přetavit a udělat z něj novou náplň do 3D tiskárny. Kromě toho NonOilen odolává i vyšší teplotě než klasická plastová struna a lze ho použít v potravinářství,“ vysvětluje Josef Doleček. Přestože je ekoplast již v prodeji, výzkum stále probíhá. Experti věří, že by se bioplasty mohly vyrábět také z odpadních tuků – třeba z použitého fritovacího oleje. Vstupní surovina by tak nemusela „ujídat“ z potravinových zdrojů.

Bioplast jako náplň do tiskáren samozřejmě není pro všechny. Vzhledem k ceně, která je vyšší než u tradičních materiálů, ho v domácím prostředí využijí spíše nadšenci. V průmyslových odvětvích, které dnes tvoří většinu zákazníků Fillamentum, uplatnění ale najde. Zvlášť tam, kde jsou udržitelné způsoby výroby čím dál běžnější. „Třeba v Německu je NonOilen první volbou. Pozitivní ohlasy máme také z Koreje, Singapuru nebo Japonska,“ říká Josef Doleček.

Kromě bioplastu chce Fillamentum ve spolupráci s partnery z brněnské VUT na EXPO představit ještě další trend – velkoplošný 3D tisk pomocí robotického ramena. Právě tímto způsobem vznikly zahradní ozeleňovací bloky Sandiq z ateliéru průmyslového designu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, které tvoří základ zahrady českého pavilonu. Při jejich výrobě se navíc kromě bioplastu uplatnil jako plnivo i pouštní písek.

Vytištěný hrníček. Foto: Fillamentum

BRANŽE NA ROZCESTÍ

Pro společnost, která v Hulíně navazuje na silnou regionální tradici výroby plastů, je EXPO příležitostí, jak představit trendy, které 3D tisku budou vévodit v následujících letech – průmyslové využití, design a „green prototyping“, tedy ohleduplné využívání technologie za použití biomateriálů. „Celá branže stojí na rozcestí. Generace kutilů, která z 3D tisku vytvořila světový fenomén, se posunula dál, stále větší poptávka přichází z průmyslu. My dodáváme náplně do tiskáren do více než 60 zemí světa a pokud bychom nedrželi prst na tepu doby, těžko obstojíme,“ dodává šéf firmy Fillamentum.

BLAHOSLAV HRUŠKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět