DIPLOMACIE VE SLUŽBÁCH VĚDY

Motivace mladých lidí z Malajsie, aby jezdili studovat do Česka, transfer technologií ve Švédsku, výzkum a výroba polovodičových čipů nebo spolupráce ve vesmírném průmyslu s Afrikou – také těmito tématy se v minulých měsících zabývala česká vědecká diplomacie.

Ilustrační foto: NASA, Shutterstock

STUDENTI Z MALAJSIE

Vědecká diplomacie má mnoho rozměrů, vše ale směřuje k tomu, aby se mezinárodní spoluprací násobila energie vložená do vědy a výzkumu. Těmito slovy vystihl hlavní smysl nové priority ministerstva zahraničí jeho první náměstek Jiří Kozák v rozhovoru pro portál Czexpats in Science.

V praxi mohou mít aktivity vědecké diplomacie nejrůznější formu. „Nedávno jsme zjistili, že dříve v Malajsii existoval vládní program, díky němuž v Česku vystudovalo medicínu na čtyři sta malajsijských studentů a studentek,“ řekl Jiří Kozák. Program skončil, ale zájem o evropské vzdělávání zůstává a malajsijští studenti si platí za studium v Polsku. „Takže jsme hned během návštěvy Malajsie identifikovali tuto příležitost a nyní jednáme s českými univerzitami, jak můžeme tyto studenty a studentky motivovat, aby opět jezdili za studiem do Česka,“ dodává náměstek pro Czexpats in Science.

TRANSFER TECHNOLOGIÍ

Jedním ze směrů vědecké diplomacie je podpora mezinárodní spolupráce institucí, které se zabývají technologickým transferem. Pražský Ústav organické chemie a biochemie před časem v této oblasti navázal i zásluhou vědecké diplomatky Delany Mikolášové spolupráci s proslulým izraelským Weizmannovým institutem.

Začátkem září podnikli zástupci českých transferových center v rámci projektu ekonomické a vědecké diplomacie misi do Švédska, kde se seznámili s tamním inovačním ekosystémem. Ten je pro Česko mimořádně inspirativní. „Maximální vstřícnost vůči startupům, co nejjednodušší procesy a důvěra státu vůči všem aktérům jsou motorem řady projektů,“ uvedla pro web Velvyslanectví ČR ve Stockholmu Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera sdružujícího transferová pracoviště v Česku.

Náměstek Jiří Kozák při inovační misi inauguroval Pavilon, prostor v areálu velvyslanectví, kde si čeští profesionálové z různých oborů budou moci domlouvat schůzky se švédskými partnery a pořádat semináře i prezentace. Jako první akce se v Pavilonu uskutečnila diskuse s českými zakladatelkami švédských startupů BrainZell a FloxRobotix.

PECE PRO VÝROBU ČIPŮ

Když se řekne Tchaj-wan a polovodičové čipy, v Česku leckoho napadne, jak by budoucí spolupráce s ostrovním státem mohla nastartovat tuzemský rozvoj nadějného odvětví budoucnosti. Vědecká diplomatka v Tchaj-peji Marie Leflerová upozorňuje, že sami Češi už uspěli v zemi, která je největším výrobcem čipů na světě.

České firmě SVCS Process Innovations se na Tchaj-wanu daří. Její pece pro polovodičový průmysl bezchybně fungují od roku 2008 v Tchajwanském výzkumném ústavu pro polovodiče. Právě tuto prestižní instituci nedávno navštívila téměř třicetičlenná delegace českých podnikatelů i výzkumníků včetně ředitele SVCS Jaroslava Doláka. Firma, která vyrábí pece ve Valašském Meziříčí, je úspěšným globálním hráčem ve svém oboru a podle Marie Leflerové by se mohla se svými zařízeními uplatnit také v dalších laboratořích tchajwanských univerzit.

VĚDA V AFRICE

Afrika asi pro většinu českých inovátorů nebude první volbou pro mezinárodní spolupráci. Přesto si tento kontinent nezaslouží, aby byl opomíjen. Přesvědčily se o tom české firmy, jejichž zástupci v září navštívili v rámci projektu ekonomické diplomacie Rwandu a jednali o spolupráci s tamními univerzitami. Tématem se dokonce stává vesmír. O možných aktivitách v kosmickém průmyslu vedl ve Rwandě rozhovory zástupce brněnského klastru Brno Space Cluster a firmy TRL Space. Jak píše pro Export.cz ekonomická diplomatka Marta Anna Ledgard, česká společnost vyvíjí a staví družice zákazníkům na míru. Ti tak získávají data, která pomáhají v zemědělství, při monitorování ovzduší, budování infrastruktury nebo zajišťování komunikace a internetového spojení.

Také červencová návštěva náměstka Kozáka v Egyptské vesmírné agentuře potvrdila oboustranný zájem o spolupráci v oblasti vesmírných technologií. Právě zmiňovaný Brno Space Cluster by mohl sloužit jako vhodná platforma pro distribuci a vývoj jednotlivých částí větších satelitů, o něž mají Egypťané velký zájem.

JAN ŽIŽKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět