Honorární konzulové: Další součást zahraniční ekonomické sítě

Jak říkával John Fitzgerald Kennedy: „Neptejte se, co vlast může udělat pro vás, ptejte se, co vy můžete udělat pro svou vlast.“ Tímto mottem se řídí nejen naši diplomaté, ale i čeští honorární konzulové. Patří jim za to veliký dík.

MARTIN TLAPA, náměstek ministra zahraničních věcí

Jak již můžeme slyšet ze slova honorární, jde především o čestnou a neplacenou funkci. Honorární konzulové jsou lidé, kterým můžeme přisoudit dvě slova – úcta a pracovitost. Jsou to osobnosti, které si v zahraničí díky podnikání, vědecké práci či v rámci svého oboru získali respekt obyvatel dané země. Může se jednat o Čechy dlouhodobě žijící v zahraničí či o občany jiného státu, kteří mají k České republice vztah a chtějí jí věnovat svůj čas.

Přestože by si na vrcholu své kariéry či životní cesty měli plné právo odpočinout, rozhodli se, že pomohou zlepšit jméno České republiky v zahraničí a v případě potřeby také pomohou našim občanům v nesnázích. A to vše na své náklady. To je něco, čeho si na ministerstvu nesmírně vážíme, a těší nás, že i mezi Čechy a cizinci mimo naši republiku existují lidé, kteří stále mají rádi naši vlast a chtějí jí a jejím občanům pomáhat. Svoji roli mají i v rámci ekonomické diplomacie – společně s našimi ekonomickými diplomaty tvoří rozsáhlou síť, která je i díky jejich jedinečnému místnímu vhledu schopna poskytnout našim exportérům pomoc v zahraničí.

Honorárních konzulů má Česká republika mnoho, pohybujeme se kolem čísla 200. Nejvíce na jednu zemi (24) jich je v USA.

V Jeruzalémě je naším honorárním konzulem Daniel Propper. Izraelský podnikatel s českými kořeny otevřel u Teplic továrnu sójového masa v biokvalitě Tivall. V Izraeli je v představenstvu rodinné potravinářské firmy OSEM, dříve také působil v dozorčí radě Bank of Israel a dnes sedí v radě technologického institutu Technion. V Izraeli je naším honorárním konzulem i předseda Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory David Hercky, který zároveň vlastní Curapipe Board a je místopředsedou dozorčí rady v největším poskytovateli zdravotnických služeb v Evropě – společnosti Agel. David Hercky také zprostředkoval interview České televize s premiérem Izraele Netanjahuem a rozhovor prezidenta Zemana pro izraelské noviny.

Dalším zajímavým honorárním konzulem, který ukazuje, že i noví konzulové přispívají ke službám ekonomické diplomacie, je Vincent Tan z Malajsie. Necelý rok poté, co se stal na podzim 2017 honorárním konzulem pro stát Sabah, zorganizoval ve svém volném čase velkou a úspěšnou misi místních podnikatelů do České republiky. Celá mise sestávala z 16 zástupců firem a členů 5 asociací ze sektorů stavebnictví, dopravní infrastruktury a inženýrských služeb. Podnikatelé se v rámci své roadshow po Evropě zúčastnili Česko-malajsijského podnikatelského fóra či navštívili tunel Blanka.

Za zmínku stojí také honorární konzul v Bostonu Igor Lukeš. Ten díky své pozici profesora historie a mezinárodních vztahů na Boston University pomáhá Američanům pochopit reálie České republiky a střední Evropy a snaží se jim vštípit, že Česká republika je stabilní, demokratická a bezpečná země, ve které se vyplatí podnikat.

Nakonec nemohu vynechat matadora mezi honorárními konzuly, který bohužel zemřel v lednu tohoto roku. Milan Kantor byl protinacistický odbojář, doktor práv a nositel medaile za zásluhy. Ve 24 letech utekl před komunistickým režimem do Austrálie, kde po počátečních peripetiích léta působil jako právník. Ze své pozice podporoval krajanský čtrnáctideník Hlas domova a pomáhal novým exulantům najít v Austrálii nový domov.

Vybrané příklady pouze ilustrují, jací lidé působí na pozici českých honorárních konzulů. Letos budeme mít možnost se s honorárními konzuly setkat při jejich poradě, která se v Praze uskuteční po šesti letech. Možnost se s nimi seznámit budou mít i významní čeští exportéři v rámci plánované Czech Business Night.

Sám jsem měl možnost otevřít některé honorární konzuláty, například i výše zmiňovaný na Sabahu. I z vlastní zkušenosti vím, jakým přínosem pro naši zahraniční síť tyto osobnosti jsou. Věřím, že i díky nim se nám daří šířit dobré jméno České republiky a našich exportérů ve světě.

MARTIN TLAPA, náměstek ministra zahraničních věcí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět