Zetor chystá výrobu traktorů v Indii

Společnost Zetor Tractors rozšiřuje své aktivity v Indii. Letos v lednu podepsala v Bengalúru memorandum o porozumění s indickou společností VST Tillers Tractors. Cílem je podle předsedy představenstva Zetoru Martina Blaškoviče spolupráce při vývoji a výrobě traktorů a obnovení velmi dobrého renomé tradiční české značky na indickém trhu.

Foto: Zetor India​

Dokument, při jehož podpisu byl přítomen také honorární konzul ČR v Bengalúru C. S. Prakash, je výsledkem střednědobé strategie českého výrobce traktorů diverzifikovat své obchodní aktivity a vstupovat na nové trhy. Memorandum předpokládá vývoj a výrobu traktorů s výkonem nad 36 koňských sil nejen pro Indii, ale i pro zákazníky ve třetích zemích. Pro VST Tillers Tractors bude spolupráce znamenat posun do segmentu silnějších strojů.

Na indickém trhu není Zetor žádným nováčkem. Od 60. do 80. let minulého století se do Indie z Československa vyvezlo několik desítek strojů. Ve spolupráci s indickou společností HMT (Hindustan Machine Tools) byly traktory Zetor v Indii také licenčně vyráběny. V roce 2014 česká firma v Indii založila dceřinou společnost Zetor India, která měla na starosti obchodní aktivity v zemi a v regionu jižní a jihovýchodní Asie.

„Doufám, že spolupráce obou společností pomůže navázat na úspěšnou tradici vývozu a výroby traktorů Zetor. Místní trh je opravdu rozsáhlý, zemědělství je zdrojem příjmů téměř poloviny práceschopného obyvatelstva v Indii. Spojení českého výrobce s indickým partnerem by mělo přinést vyšší konkurenceschopnost a umožnit jim prosazovat se v segmentu silnějších traktorů. Oba partneři mohou dosáhnout zajímavé synergie ve spojení marketingového a výrobního zázemí indické firmy a moderní technologie silných traktorů české provenience,“ říká český velvyslanec v Indii Milan Hovorka.

Indický trh je z hlediska počtu prodaných kusů jedním z vůbec největších na světě. V roce 2018 se v Indii prodalo téměř 700 tisíc traktorů.

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět