Žatecký chmel získal patentovou ochranu v Indii

Čeští chmelaři slaví úspěch v Indii. Tamní patentový úřad v polovině prosince loňského roku zapsal do věstníku zeměpisné označení pro Žatecký chmel. Je to zásadní krok pro získání ochrany duševního vlastnictví, které má třeba šampaňské či portské víno. Indičtí milovníci zlatavého moku si tak mohou dopřát tu nejvyšší kvalitu, bez kompromisů a zneužívání původu českého produktu.

Ilustrační foto Shutterstock

Dalším krokem bude získání certifikátu zeměpisného označení, které patentový úřad vydá, pokud do čtyř měsíců od zápisu neobdrží námitky.

Úspěšný případ, na kterém se nemalou měrou podílelo i Velvyslanectví České republiky v Dillí a Honorární konzulát v Čennaí, je předpokladem k dalšímu uplatnění Žateckého chmele na indickém trhu. „Chráněné označení původu je vstupní branou pro uvádění českého jemného aromatického chmele na světové trhy. Svou kvalitou certifikovaný Žatecký chmel dokáže nejen plně uspokojit zájem malých i velkých indických pivovarů, ale může rozšířit místní produkci piva o evropskou tradici,“ říká k tomu Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele.

Indie je z velké části závislá na dovozu ingrediencí pro vaření piva, chmel nevyjímaje. I díky rozvoji minipivovarů a kultuře rodinných pivovarů, u kterých se dbá na vyšší kvalitu chmele, značně roste poptávka po těchto produktech. Zatímco v roce 2002 existovaly v Indii pouze dva minipivovary, dnes již jsou jich přes dvě stovky. Ve městech jako Bengalúru, Pune anebo Mumbai vzniká i nová cílová skupina, která se profiluje jako znalci piva, které neuspokojí jen běžný, široce dostupný nápoj, tradičně prodávaný v Indii. Ochrana geografického označení Žateckého chmele tak přichází ve vhodný čas.

Žatecký chmel je tradiční, jedinečný a ceněný druh chmele poloraného červeňáku, který pod tímto označením lze vydávat pouze tehdy, pokud byl vypěstován na Žatecku. Česko je po USA a Německu třetím největším producentem chmele na světě, přičemž více než polovina české produkce se vyveze do zahraničí.

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět