Zahraniční firmy mohou v Kuvajtu působit bez místního zástupce

Až dosud si musely zahraniční společnosti v Kuvajtu najít místního obchodního partnera v roli agenta, distributora či obchodního zástupce, případně zakládat joint ventures. Novela zákona jim nově umožňuje zřizovat pobočky v zemi a podnikat napřímo bez nutnosti místního zástupce. Změny mají přispět k otevírání kuvajtského trhu a podpořit hospodářskou soutěž s cílem zlepšit dostupnost nabídky zboží a služeb za nejvýhodnější cenu.

Ilustrační foto Shutterstock

Co to pro zahraniční společnosti v Kuvajtu znamená? Kuvajtský obchodní zákoník byl pozměněn tak, aby zahraniční společnosti umožnil založit pobočku v Kuvajtu a vykonávat činnost bez potřeby místního zástupce. Dále byl pozměněn zákon o veřejných zakázkách, aby bylo možné vyjmout zahraniční uchazeče z obchodní registrace v zemi a nutnosti mít místního zástupce, což znamená, že se nově zahraniční společnosti mohou přihlásit do výběrového řízení v Kuvajtu bez místního zástupce nebo potřeby založit společnost.

Očekáváme, že na tuto novelizaci budou navazovat podrobné prováděcí předpisy, které budou řešit související náležitosti a důsledky zejména z hlediska zaměstnanosti a systému sponzoringu. Otázkou je, zda tato novela změní léta zavedenou praxi, kdy platilo, že podnikání v Kuvajtu bez místního partnera znalého prostředí a kontaktů bylo velmi obtížné až nemožné. Kuvajtští partneři často požadovali výhradní zastupitelskou smlouvu a výběr kvalitního partnera představoval klíčový krok pro úspěšný vstup na tamní trh. Ohledně aktuálního vývoje se neváhejte obrátit na ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR v Kuvajtu.

Tereza Valášková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kuvajtu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět