Z FRANCOUZSKÉHO ŠAMPAŇSKÉHO BUDE V RUSKU ŠUMIVÉ VÍNO

Ruský prezident Vladimir Putin schválil a podepsal změny v zákoně o pěstování a výrobě vín, které slovo „šampaňské“ umožňují používat pouze pro produkty vyrobené v Ruské federaci. Zákon tak prakticky znemožní zahraničním, tedy především francouzským výrobcům, dodávat na ruský trh svoje výrobky pod označením „šampaňské“.

Ilustrační foto: Shutterstock

Nově pro ně bude vyhrazena pouze kategorie šumivých vín. To nejspíš bude znamenat povinnost projít celý schvalovací proces ze strany ruských orgánů znovu, a hlavně za něj zaplatit. Jejich produktové certifikáty jsou totiž vedeny na kategorii šampaňské, s podpisem prezidenta se ale jejich vína už v Rusku za šampaňské nepovažují.

Francouzi budou moct i nadále svoje vína označovat jako šampaňské, ale jen na přední etiketě. Na zadní etiketě, která obsahuje zákonem požadované informace, už budou muset psát jen šumivé víno, protože takto jsou změny v zákoně míněny.

Zatím žádný z francouzských výrobců (nejčastěji je zmiňován Moët & Chandon) neoznámil, že by plánoval z ruského trhu odejít. I když je podle jejich vyjádření Rusko nepříliš významný trh (1-2 % z celkových prodejů), investovali příliš velké prostředky do budování zdejšího obchodního zastoupení, aby trh jen tak rychle opustili. Je to i otázka prestiže: bohatí Rusové si pitím drahého šampaňského potřebují potvrdit svůj sociální a společenský statut.

Rusko uznává jen část evropských označení původu, takzvaných GIs, které chrání výrobce originálních produktů. Například šampaňské mezi nimi není. Legislativní kroky tedy francouzští výrobci nebo francouzský stát nejspíš nebudou moct podniknout žádné. Dá se očekávat, že z něj stane další (po pravdě řečeno zbytečný) spor mezi Ruskem a Francií, potažmo EU. Navíc to potvrzuje nárůst netarifních bariér a složitost ruského trhu. Ruští výrobci šumivých vín si pravděpodobně takový zákon ani neobjednali, například Vladimir Maslovskij, generální ředitel ruského výrobce vín Abrau-Djurso, už prohlásil, že samozřejmě ví, že šampaňské může pocházet pouze z Francie a nehodlají změnu zákona využít ve svůj prospěch. Na druhou stranu je všeobecně známo, že část „nového šampaňského“ bude pocházet z Ruskem anektovaného Krymu.

Tomáš Hart, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Moskvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět