VÝZKUM, VÝVOJ I TRH VE TŘETÍCH ZEMÍCH. JIHOKOREJSKÁ ŽELEZNICE LÁKÁ I ČECHY
Specializované produkty a komponenty, ale i technologie nebo zázemí testovacích a zkušebních aktivit, propojení odborných pracovišť, univerzit a korejských subjektů nebo přístup na trhy ve třetích zemích. To vše může nabídnout Jižní Korea českým firmám a veřejnému sektoru v segmentu železniční dopravy, o čemž se přesvědčila i nedávná česká incomingová mise do země.

Ilustrační foto iStock
Jihokorejský železniční průmysl patří k technologicky nejvyspělejším v Asii a prochází obdobím intenzivní modernizace a internacionalizace. Podle údajů Korea Railway Association (KORASS) dosáhla loni velikost železničního segmentu hodnoty 15,8 miliard USD. Aktuálními tématy jsou zejména: výstavba nových tratí vysokorychlostní železnice a její další rozšíření nebo segment městské železnice a metra poháněný rostoucí urbanizací a potřebami dojíždějících. Jihokorejské železnice zavádějí digitální řídicí systémy v rámci infrastruktury s důrazem na chytrá řešení, buduje segment údržby a služeb v souvislosti s růstem a stárnutím železniční sítě, má zájem také o udržitelné technologie, včetně systémů na vodíkový nebo elektrický pohon.
Nové systémy pro provoz i bezpečnost
Strategie do budoucna nastiňuje také plán rozvoje železničního průmyslu pro roky 2021–2025, který se zaměřuje na internacionalizaci technologií (signalizace ETCS úrovně 3, standard vysokorychlostní železnice 400 km/h), podporu expanze do zahraničí či inteligentní a autonomní řízení (bezobslužné systémy úrovně 4, rozšíření KTCS-M) nebo integraci dopravy (platforma RaaS, přestupní centrum GTX). Plán počítá také s další výstavbou železnic – posílením sítě hlavních tratí (polorychlostní železnice, GTX A/B/C); rozšířením metropolitních železnic se zaměřením na čtyři hlavní regionální města a zlepšením efektivity (integrované řízení BIM, centra podpory soukromého sektoru). Velkým tématem je také bezpečnost železnic, kam spadají senzory internetu věcí, AI CCTV, systém RAFIS či standard pro automatizovanou dopravu.

Součástí mise českých firem ze sektoru železniční dopravy byla i exkurze do provozu metra v Soulu. Foto Velvyslanectví ČR v Soulu
Byznysové fórum pro firmy i úřady
O možnostech české účasti na rozvoji železnici v Jižní Koreji jednala také delegace našich firem pod hlavičkou Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) a v doprovodu Ministerstva dopravy ČR, vedeného ředitelem odboru zahraničních vztahů a EU Zdeňkem Čechurou. Program mise zahrnoval na politické úrovni jednání s resortními protějšky z Ministerstva pro zemi, infrastrukturu a dopravu či zástupci správy jihokorejských železnic. Na byznysové úrovni zrealizovalo české velvyslanectví ve spolupráci s asociací KORASS B2B fórum v Soulu a dále pak jednání s významnými partnery, jako je Korea Railroad Research Institute, Hyundai Rotem, Woojin a KORAIL. Nechyběly ani technické exkurze do provozů Metro Seoul, Metro Busan a také Seoul Transport Operation & Information Service.
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu
Blanka Bednářová, zástupkyně ředitele odboru zahraničních vztahů a EU, Ministerstvo dopravy ČR