VÝVOZ SUROVÝCH RUD NENÍ ŽÁDOUCÍ: NIŽŠÍ CENY LITHIA URYCHLÍ ZMĚNY V AUSTRÁLII

Současný propad cen lithia na světových trzích urychlí proces vertikální integrace těžebního sektoru v Austrálii, jejímž cílem je vývoz produkce s vyšší přidanou hodnotou, nikoliv prostý export suroviny. Tento proces podporuje i současná australská labouristická vláda. Jejím záměrem je mimo jiné i produkce baterií pro elektromobily.

Foto: Free Photos/Wikimedia

Oblast Greenbushes v Západní Austrálii s největší těžbou lithia v zemi snižuje produkci lithia v důsledku prudkého poklesu jeho cen a nižšího než předpokládaného zavádění elektrických vozidel. Očekávaný prodej lithia bude o 20 % nižší než současná produkce. Předpovědi ukazují na zotavení cen lithia během dvou až tří let v návaznosti na pokračující významné investice do sektoru. Produkce byla snížena navzdory vysokým ziskovým maržím (téměř 100 % za současných cen), což signalizuje změny v celém australském těžebním sektoru, které se týkají i dalších nerostů.

NEJEN LITHIUM

Pokles cen lithia navazuje na nedávné události v sektoru kritických minerálů v Západní Austrálii, kdy došlo s ohledem na pokles cen niklu i k zastavení jeho těžby v některých místech. Podepsal se na tom také masivní vývoz levného niklu na světové trhy z Indonésie. Situace v těžbě lithia kontrastuje se strategií těžby železné rudy v roce 2014 během poklesů cen, kdy společnost Rio Tinto vyráběla na sklad. Na rozdíl od železné rudy, která může být skladována neomezeně dlouho, hydroxid lithia má kratší životnost a jeho skladování je obtížnější.

SMĚREM K VÝROBĚ BATERIÍ

Plán australské labouristické strany je omezit prodej surových rud a soustředit se na produkci a export výroby s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou chemikálie kritických minerálů, speciální materiály pro výrobu katod nebo dokonce kompletní baterie. Lze očekávat širší prosazování vertikální integrace v těžebním průmyslu od těžby k vyšším formám zušlechtění nerostů až k finálním výrobkům.

Stejným směrem se ubírají i vlastníci firem v oblasti Greenbushes, kdy komerční strategie bude zahrnovat snížení produkce tak, aby odpovídala jejich „vertikálně integrovanému“ obchodnímu modelu. Firmy začínají upřednostňovat výrobu chemikálií lithia vhodných pro výrobu baterií, nikoli mezistupeň produktů, jako je koncentrát spodumenu, který australské těžební společnosti prodávají dnes.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

Sebastián Řehák, EEMS

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět