Vývoz do USA není kvůli koronaviru omezen

Přes vyhlášený zákaz cest do USA pro občany ze zemí EU v rámci Schengenského prostoru, který prezident Donald Trump uplatnil s účinností od půlnoci v pátek 13. března 2020, není vývoz z ČR a Evropské unie tímto opatřením omezen.

Foto Shutterstock

Zákaz vstupu na území USA se momentálně týká pouze cestujících, tedy osob s možností šíření nákazy. Jak potvrdil Bílý dům, zboží tímto omezením ohroženo není. Aktuální informace ohledně obchodních podmínek doporučujeme sledovat na webové stránce Ministerstva obchodu USA – https://www.commerce.gov/.

Onemocnění COVID-19 se zatím ve Spojených státech týká pouze asi tisícovky lidí, propuknutí epidemie je však již obecně považováno za nevyhnutelné. Místní, státní i federální úřady daly do pohybu řadu opatření, ve dvaceti státech unie již byl vyhlášen nouzový stav.

Prezident Trump dále oznámil, že hodlá navrhnout stimulační balíček pro zachování stability americké ekonomiky, který chce primárně projednat s Kongresem. Zároveň jsou aktuálně v přípravě opatření, která by legislativní schválení Kongresu nevyžadovala. Mezi nástroje stimulačního balíčku i opatření bez nutnosti legislativy se řadí posunutí data pro výběr určitých daní (termín je do 15. dubna), snížení daně z příjmů, nouzové půjčky pro malé podniky, rozšíření placené pracovní neschopnosti atd.

Případný vývoj v obchodních podmínkách spojené s výskytem koronaviru budeme i nadále bedlivě sledovat.

Petr Ježek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět