VÝVOZ AUTOMOBILŮ DO KOSOVA BUDE SNAZŠÍ

Ministerstvo infrastruktury a dopravy Kosova zrušilo povinné homologace pro nové automobily vyráběné pro trh Evropské unie. Jedná se o důležitý krok k odstranění překážek obchodu mezi zeměmi Evropské unie a Kosovem.

Nová kosovská pravidla jsou příležitostí také pro české automobilky. Dopravní směrová značka na snímku ukazuje cestu na náměstí Madeleine Albrightové v Prištině. Foto: Shutterstock

Povinné homologace pro nové automobily, které do Kosova dováží autorizovaní dealeři, byly zrušeny od konce října. Až dosud muselo každé vozidlo dovezené do Kosova tyto homologace absolvovat. Za prohlídku vozidla a jeho schválení do provozu v Kosovu si soukromá firma EuroLab, která měla na homologace monopol, účtovala 100 eur.

Uvedená informace je dobrou zprávou nejen pro kosovské spotřebitele, ale také pro české výrobce automobilů. V Kosovu jezdí tisíce osobních automobilů Škoda a Hyundai, které byly vyrobené v České republice a řadí se mezi nejoblíbenější na trhu. Zprávu o zrušení povinných homologací na nově dovážené automobily přivítalo rovněž zastoupení Evropské unie v Prištině, které vyjádřilo naději, že obdobné opatření bude v budoucnu platit rovněž pro ojetá vozidla splňující evropské normy.

KVĚTOSLAV SULEK, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Prištině

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět