VYHLÍDKY USA: REKORDNÍ PROPAD, PAK SNAD RYCHLÝ RŮST

Kvůli opatřením, která mají zamezit šíření koronaviru ve Spojených státech, je výrazně utlumena veškerá ekonomická aktivita. Americká vláda avizovala historicky bezprecedentní fiskální a monetární uvolnění za účelem urychlené obnovy hospodářství po odeznění aktuální zdravotní krize.

Téměř prázdná ulice Wall Street, na níž sídlí Newyorská burza. Foto: Shutterstock

Prezident Donald Trump prozatím nenaplnil obavy části odborné veřejnosti z toho, že administrativa upřednostní rychlé obnovení ekonomické aktivity před snahou zmírnit epidemiologickou situaci. Externí pracovní skupiny Bílého domu nyní důrazně hovoří ve prospěch opatření s cílem předcházet nákaze v rámci sociálních kontaktů a aktuálně je vážně zvažována možnost zavedení povinného nošení obličejové ochrany (ochranné masky, roušky apod.).

Negativním dopadům pandemie na ekonomiku se snaží USA čelit masivní fiskální i monetární expanzí. Americká centrální banka FED oznámila 23. března zavedení série dalších opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a tří nových úvěrových nástrojů, jejichž prostřednictvím chce napumpovat do ekonomiky až 300 miliard dolarů. Doposud avizované kroky centrální banky již překonávají co do rozsahu kvantitativní uvolňování v době finanční krize v roce 2008.

NEJVĚTŠÍ BALÍK V HISTORII

Dne 27. března podepsal prezident Trump největší ekonomický záchranný balík v americké historii v objemu přes 2 biliony dolarů. Takzvaný CARES Act obsahuje přímé platby americkým rodinám, zřízení obřího fondu na pomoc postiženým ekonomickým sektorům, okamžitou finanční pomoc nemocnicím a záložní financování pro státní a municipální vlády.

Americké akciové trhy zažívají jedno z nejturbulentnějších období ve své historii. Razantní monetární a fiskální opatření pomáhají vracet na akciové trhy důvěru. Na druhou stranu, dokud nebude mít trh prvotní signály o zvládání pandemie, nemůže dosáhnout pomyslného dna.

Společnost Goldman Sachs zveřejnila analýzu, ve které předpokládá, že nezaměstnanost v USA dosáhne v průběhu tohoto roku 15 %. Analýza také očekává pokles amerického HDP o celých 34 % ve druhém čtvrtletí 2020. Jednalo by se tak o nejhorší propad v poválečné historii. Řada analytiků však předpokládá, že na základě dat Číny a Jižní Koreje dojde k rychlé obnově hospodářství a ve třetím čtvrtletí předpovídá růst o 19 %. Obnova ekonomiky však bude záviset na průběhu aktuální pandemie, na rychlosti jejího odeznění a na úspěchu aktuálně schválených fiskálních a monetárních opatření.

ŽÁDNÉ RESTRIKCE V OBCHODU

V oblasti obchodu nebyly doposud implementovány žádné restriktivní kroky. Naopak vláda přistoupila k maximálnímu uvolnění restrikcí na dovoz zdravotního materiálu (ovšem při zachování certifikačních standardů). Vývoz z ČR a EU tak sice není doposud omezen, ale obchodní toky jsou limitovány restrikcemi v oblasti dopravy a celkovým útlumem ekonomické aktivity. Současná situace dopadla prakticky bez výjimky na všechny americké výrobní podniky, které musely omezit či úplně uzavřít svůj provoz. Dočasně své provozy uzavřely i velké automobilky General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles.

Bohdan Malaniuk, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět