Výcvik i řízení. Letectví Bosny a Hercegoviny hledalo inspiraci v Česku

Česko mělo příležitost vyškolit více jak 80 letových dispečerů z Bosny a Hercegoviny, kteří dnes úspěšně kontrolují tamní letový provoz. A jak potvrdila nedávní incomingová mise do Česka, inspirací pro tuto balkánskou zemi mohou být také systémy řízení letišť nebo testování materiálů.

Ilustrační foto Shutterstock

Misi do Česka uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Představitelé Ředitelství pro civilní letectví Bosny a Hercegoviny (BHDCA), Agentury pro poskytování služeb v letovém provozu Bosny a Hercegoviny (BHANSA) a ředitelé a zástupci Mezinárodního letiště Sarajevo, mezinárodního letiště Tuzla, letiště Mostar a letiště Bihać během cesty navštívili české státní instituce a společnosti ERA a Transcon.

Česká firma testuje v Mostaru

Bosenští partneři měli příležitost navštívit Řízení letového provozu ČR (IATCC) a také si prohlédnout Letiště Praha, Terminál 3 a výcvikový prostor Czech Air Navigation Institute CANI. V následujících dnech zástupci společnosti ERA a Transcon prezentovali svá zařízení a pokročilé technologie. Systémy ERA řídí letový a letištní provoz ve více než šedesáti zemích světa. Nyní své zařízení na žádost bosensko-hercegovinského letištního úřadu představuje firma v Mostaru.

Zároveň však vyniká Česko ve výcviku pilotů, přičemž Centrum leteckého výcviku v Pardubicích bylo vybráno pro NATO Flight Training Europe. Moderní Taktické simulační centrum zvolené pro tento výcvik s vybavením od VR Group v rámci LOM Praha. V neposlední řadě pak bosenskohercegovinská strana má možnost poznat české inovativní společnosti jako Radalytica s unikátním řešením nedestruktivního testování, VRgineers s řešením rozšířené a smíšené reality pro výcvik pilotů, až po pseudosatelity firmy Stratosyst a elektrické pohony firmy MGM Compro.

 

Fotogalerie

Zástupci civilního letectví Bosny a Hercegoviny si v Česku prohlédli letiště a zavítali hned do několika firem. Foto Velvyslanectví ČR v Sarajevu

Nové kontakty i obnovení spolupráce

„Doufáme, že spolupráce mezi úřady civilního letectví obou zemí a všemi ostatními subjekty v Bosně a Hercegovině a Česku se bude rozšiřovat k naší oboustranné spokojenosti,“ řekl Lazar Galić odborný poradce Ředitelství civilního letectví Bosny a Hercegoviny. „Prezentace produktů ERA pro nás byly neuvěřitelně poučné a cenné. Zaujala nás především hloubka znalostí, zejména na téma multilaterace,“ zmínil Sanjin Hadžiomerović, zástupce ředitele BHANSA. Akci si pochvaloval i Ruslan Andrusewycz, obchodní manažer společnosti ERA: „Díky incomingové misi se povedlo navázat spolupráce a obnovit kontakt s BHANSA po 10 letech. Dostali jsme kontakt na vedení jednotlivých letišť, kteří jsou také naší cílovou skupinou.“

Mise zástupců z BaH do Česka přinesla řadu zajímavých poznatků a prohloubení kontaktů mezi partnery. Česko má v oblasti leteckého průmyslu mnohé znalosti a zkušenosti, které ráda bude sdílet nejen v Bosně a Hercegovině, ale i na celém Balkáně.

Aleš Ottmár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Sarajevu

Ines Terza, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Sarajevu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět