VILNIUS VYTVOŘÍ JEDNOTNÝ DOPRAVNÍ UZEL

Litevské hlavní město Vilnius připravuje jednotný dopravní uzel, který by měl propojovat železniční, autobusovou i další dopravu. Součástí plánů je modernizace autobusového a blízkého vlakového nádraží.

Vlakové nádraží ve Vilniusu. Foto: Shutterstock

Příslušnou dohody podepsali v listopadu zástupci magistrátu Vilniusu, Litevských železnic, Autobusového nádraží Vilnius a společnosti Baltisches Haus. Multimodální dopravní uzel Vilnius Connect vznikne na rozloze přes 20 hektarů a bude zahrnovat železnici, místní a regionální autobusy, městskou dopravu, taxi, jízdní kola a další dopravu.

Vilnius Connect má rovněž sloužit jako moderní kancelářské, nákupní a servisní centrum i jako zábavní park s dostatkem zeleně a prostoru pro pěší. Koncepce projektu odpovídá obdobným projektům v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem či Vídni.

Projekt na 10 let

Dohoda vychází ze záměru rozvrženého na deset let. První kroky byly učiněny již letos v září, kdy se z iniciativy Litevských železnic uskutečnil mezinárodní architektonický a urbanistický workshop, na němž byla představena celková budoucí vize přeměny dotčené lokality včetně obnovení nádražního náměstí. Přestože Vilnius Connect získal status regionálně významného projektu, o způsobu jeho financování projektu nebylo zatím rozhodnuto.

V roce 2018 přepravily Litevské železnice a meziměstské autobusy zhruba 5 milionů osob, očekává se, že v roce 2030 provoz vzroste na 10 milionů cestujících.

Projekt by mohl představovat zajímavou příležitost i pro české architektonické kanceláře a stavební firmy.

Více informací lze získat na konzultačním e-mailu info@vilniusconnect.lt, případně na webových stránkách https://vilniusconnect.lt/ nebo na obchodně-ekonomickém úseku Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu (e-mail: commerce_vilnius@mzv.cz, tel. +370 5 266 10 56, Dr. Kristina Karvelyte).

KRISTINA KARVELYTE, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Litvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět