VIETNAM NAKOUPÍ ČESKÁ LETADLA L-39NG

Český obranný průmysl zaznamenal další historický úspěch ve Vietnamu. Vietnamské ministerstvo obrany nakoupí 12 cvičných proudových letadel L-39NG od Aera Vodochody. Zakázku v hodnotě několika miliard korun získala firma Omnipol, která je strategickým partnerem českého výrobce letadel.

Foto: Aero Vodochody

Po více jak pět let trvajících jednáních se firmě Omnipol podařilo uzavřít s vietnamským ministerstvem obrany kontrakt na dodávku dvanácti kusů letounů L-39NG. Z hlediska objemu představuje tento kontrakt vůbec největší zakázku v moderní historii česko-vietnamské obranně průmyslové spolupráce. Také z pohledu celého českého obranného průmyslu jde o jednu z největších zakázek v posledních letech.

Vedení firmy Omnipol označuje tuto zakázku za významný milník ve vývoji a výrobě nové generace proudových letounů L-39. Podle prezidenta Omnipolu Jiřího Podpěry přinese „kombinace moderních cvičných letounů L-39NG a vysoká profesionalita vzdušných sil Vietnamu další prohloubení a vzájemný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Vietnamem.“

NEJEN SAMOTNÁ LETADLA

Uzavřená smlouva nezahrnuje pouze dodávku samotných letadel, ale také veškerých dalších komponent potřebných pro výcvik pilotů. Omnipol by měl ve Vietnamu vybudovat komplexní letecký výcvikový systém, který bude kromě dodávek L-39NG zahrnovat také školení vietnamských pilotů, instruktorů a členů pozemní obsluhy, dodávky náhradních dílů, vybudování provozního a logistického zázemí a dodávky specializovaných letištních systémů. Vzhledem k tomu, že samotná výroba letadel zabere až 30 měsíců, první hotové letouny by měly být do Vietnamu dodány v roce 2023. Na výrobě letadel se bude kromě samotného Aera podílet také řada dalších českých subdodavatelů.

Na rozhodnutí vietnamského ministerstva obrany nakoupit pro své letectvo výcviková letadla právě z České republiky se zcela jistě podepsaly především dobré zkušenosti vietnamských armádních pilotů s českými stroji L-39C, které ČR dodala do Vietnamu již v 80. letech. Prakticky všichni piloti vietnamských nadzvukových stíhaček prodělali svůj základní výcvik na českých podzvukových proudových letounech L-39C. Svou roli nepochybně sehrály také celkové vynikající vztahy mezi oběma zeměmi a dlouhá tradice spolupráce v obranném průmyslu. Zakázka měla kromě jiného vytrvalou podporu české vlády a všech nejvyšších českých ústavních činitelů, kteří v posledních pěti letech jednali se svými vietnamskými protějšky.

PODPORA ČESKÉHO VELVYSLANECTVÍ

Podpoře spolupráce v obranném průmyslu, která je jednou z nosných oblastí česko-vietnamských vztahů, se samozřejmě dlouhodobě věnuje i české velvyslanectví v Hanoji. Povědomí o českých obranných technologiích a úzké vztahy českých firem s vietnamskými ozbrojenými složkami pomáhají budovat například pravidelné podnikatelské mise českého obranného průmyslu ve Vietnamu organizované v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie a další společné propagační akce pořádané českým velvyslanectvím ve spolupráci s vietnamským ministerstvem obrany. 

Kontrakt na dodávku 12 kusů L-39NG je už druhou velkou zakázkou českého obranného průmyslu ve Vietnamu v posledních třech letech. V letech 2018-2019 Česká republika do Vietnamu dodala pasivní sledovací systémy nové generace VERA-NG v hodnotě několika desítek milionů dolarů. 

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět