Vídeň chce masivně investovat do fotovoltaiky

Rakouská metropole chce do roku 2025 zpětinásobit výrobu energie ze slunce a do dvaceti let dosáhnout klimatické neutrality. Otevírají se tak příležitosti pro české firmy, a to nejen z hlediska dodávek technologií, ale i instalace.

Ilustrační foto: Shutterstock

Plán počítá s tím, že do roku 2025 by celkový instalovaný výkon solárních panelů měl ve Vídni dosáhnout 250 megawatt, do roku 2030 pak na 600 MW. V roce 2040 plánuje rakouská metropole dosáhnout stejně jako celá země klimatické neutrality.

Podle současných odhadů by mohly po instalaci fotovoltaických panelů jen samotné střechy veřejných budov poskytnout 50 MW, což je energie odpovídající ploše o velikosti 300 tisíc m2. Odhaduje se, že k takovým instalacím budou ale potřeba plochy o velikosti až sta fotbalových hřišť. Kromě střech budov město počítá s instalacemi například na parkovištích, protihlukových stěnách, dálnicích, skládkách, elektrárnách, firmách a školách, ale i na doposud nepřístupných a nevyužitých plochách. Wiener Energie budou investovat 500 mil. eur do výstavby infrastruktury na výrobu solární energie a do ochrany klimatu. Do roku 2030 by se měl výkon zvýšit na 600 MW a zajistit zelenou elektřinu pro 250 tisíc domácností. Výhodou je, že se ve Vídni nachází i největší rakouská solární elektrárna s výkonem 11,5 MW. Kromě toho hodlá město zdvojnásobit kapacity zařízení na zpracování biomasy, ročně zasadit 45 tisíc nových stromů a postupně zatravňovat fasády, podíl zelených ploch ve městě se má zvýšit o 53 %.

Ve Vídni již funguje takzvané energetické společenství, jenž umožňuje svým obyvatelům sehrát v rámci energetického systému aktivní roli a prostřednictvím digitální platformy elektřinu vyrobenou vlastními solárními panely sdílet a uchovávat. Inovační projekt již úspěšně probíhá ve 2. vídeňském okrese.

Fotovoltaiku předepisuje stavební zákon

K dosažení plánovaných cílů má pomoci novela stavebního zákona, která rozšiřuje povinnost vybavit solárními panely i nově postavené obytné a vzdělávací budovy, které měly doposud výjimku. Takto získaná energie by měla alespoň částečně pokrýt spotřebu domu. Povinnost instalace se nevztahuje na rodinné domy do dvou bytových jednotek a na zahradní domky. U budov, kde instalace na střeše nebude technicky možná, se předpokládá zřízení na náhradní ploše v rámci Vídně.

Příležitosti pro české firmy se tak nabízejí v oblasti čistých technologií, kontroly čistoty ovzduší nebo energetické efektivnosti. Iniciativa má do roku 2025 vytvořit na vídeňském trhu práce okolo 1 200 pracovních míst zejména pro profese jako jsou plánovači, řemeslníci a instalatéři.

Vídeň se pravidelně umísťuje na předních místech nejinovativnějších měst Evropy a loni se v žebříčku Smart City Strategy Index, který hodnotí města na základě využívání chytré technologie, umístila dokonce na prvním místě. Strategie, kterou se město řídí již desetiletí, klade důraz na symbiózu vysoké kvality života obyvatel s moderními technologiemi, ochranou životního prostředí, šetrným zacházením s přírodními zdroji a udržitelností.

Pavlína Šrámková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR ve Vídni

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět