VESMÍRNÝ PRŮMYSL JIŽNÍ KOREJE CÍLÍ NA SATELITY I PRŮZKUM MĚSÍCE
Jižní Korea se soustředí na budování robustního vesmírného ekosystému. Mezi klíčové oblasti zájmu bude patřit autonomní průzkum Měsíce a Marsu, komerční komunikační satelity, ale třeba také malé nosné rakety. Potvrdila to i nedávná mise českých firem z oboru vesmírných technologií do Jižní Koreje.

Korea space foto. Ilustrační foto Shutterstock
Podle posledních údajů Korea Association for Space Technology Promotion (KASP) byla velikost korejského vesmírného průmyslu v roce 2024 odhadována na v přepočtu 3 miliardy amerických dolarů. Jižní Korea se pro roky 2024–2025 plánuje zaměřit na budování robustního vesmírného ekosystému a mezi klíčové oblasti bude patřit autonomní průzkum Měsíce a Marsu, komerční družicové konstelace pro vysokorychlostní komunikaci nebo třeba opakovaně použitelné dopravní systémy.
Aktuálně velmi žádaná jsou pak řešení jako družice pro pozorování Země (zvládání katastrof a monitorování klimatu), širokopásmové satelitní služby (nízká oběžná dráha), lehké satelitní platformy využívající edge computing, malé nosné rakety a opakovaně použitelné nosiče a v neposlední řadě bezpečné přijímače Global Navigation Satellite System (GNSS). Mezinárodní trendy odhadují mezi lety 2022 a 2031 celosvětově 44 % nárůst ve výrobě družic a více než 50 % nárůst ve službách vynesení nákladu. Očekává se, že Jižní Korea se těmto trendům přizpůsobí a cílit bude zejména na rozmístění a služby satelitů na velmi nízké oběžné dráze, vývoj znovupoužitelných nosných raket, průzkum hlubokého vesmíru, výrobu ve vesmíru na bázi mikrogravitace a satelitní aplikace dvojího použití (civilně-vojenské).
B2B fórum s českými firmami
S cílem navázat spolupráci s teprve nedávno vzniklým Korejským úřadem pro letectví a kosmonautiku (Korea AeroSpace Administration, KASA) a rovněž pomoci českým firmám prezentovat jejich řešení potenciálním korejským partnerům z řad státních institucí i byznysu zavítala v dubnu do Jižní Koreje delegace devíti českých subjektů pod hlavičkou projektu ekonomické diplomacie financovaného Ministerstvem dopravy ČR. Delegaci pod vedením ředitele Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Václava Kobery doprovodili do Soulu zástupci firem pod hlavičkou Czech Space Alliance a Brno Space Cluster. Náš zastupitelský úřad českým subjektům zprostředkoval jednání jak s významnými společnostmi ze soukromé sféry v rámci B2B fóra konaného v Soulu, tak se zástupci korejské státní správy (KASA, KASP a Korea Aerospace Research Institute ve městě Daejeon, které je pro korejský vesmírný segment důležité. Nechyběla ani řada exkurzí do významných vědeckých a výrobních zařízení tohoto vyspělého odvětví.
Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu
FOTOGALERIE
Do Jižní Koreje se vypravilo 9 českých firem. Cílem bylo hledání nových kontaktu ve slibně se rozvíjejícím oboru korejských vesmírných technologii. Foto Velvyslanectví ČR v Soulu