Velká Británie se po třech letech vrací do vědeckých programů EU

Tři roky po brexitu se Velká Británie oficiálně vrátila do největšího světového výzkumného programu Horizon Europe, jehož členem je i Česko. Opět se zapojila také do unijního družicového programu Copernicus. Britská vláda si od opětovného přistoupení k unijním výzkumným a vědeckým programům slibuje vytvoření až 300 tisíc nových pracovních míst.

Ilustrační foto Shutterstock

Horizon Europe je významným poskytovatelem finančních zdrojů pro vědecké výzkumy a inovace v Evropské unii, ale i celosvětově, do konce programovacího období v roce 2027 má k dispozici 95,5 mld. eur. Před brexitem bylo Spojené království jednou z členských zemí, které obdržely největší finanční příspěvky z programu, zároveň bylo jedním z největších přispěvatelů. Vystoupením země z EU byla Británie z programu vyřazena. O členství mohou však žádat i země mimo EU, což přimělo Londýn k úsilí o obnovení svého členství.

Kromě programu Horizon se Británie vrací i do programu Copernicus (program pozorování planety Země), který je s rostoucími klimatickými změnami podstatný pro monitorování klimatu. Copernicus umožňuje přístup k důležitým datům, který Velká Británie poslední tři roky neměla. Británie začne do rozpočtu obou programů přispívat od začátku roku 2024 částkou 2,6 mld. liber ročně. Spojené království se podle vládního prohlášení naopak nevrátí do programu Euratom a zaměří se na svou vlastní jadernou strategii.

Londýn podpoří i žádosti

Britská vláda také ve spolupráci s Britskou akademií a dalšími klíčovými podporovateli zpřístupnila podporu vybraným britským výzkumníkům a startupům, které se ucházejí o účast v Horizon Europe a to, prostřednictvím počátečního financování („pump priming“). Na jednu žádost bude k dispozici až 10 tisíc liber.

V souvislosti s návratem Velké Británie do programů EU vyjádřilo mnoho významných vědeckých a inovačních organizací své nadšení. Mezi ně patří například prestižní Academy of Medical Sciences, The Royal Academy of Engineering a Royal Society. John Harrison, CEO firmy Airbus, zdůraznil význam programu Horizon pro rozvoj leteckého sektoru. Grazia Vittadini, hlavní technologická ředitelka Rolls-Royce, uvedla: „Horizon Europe má významný dopad na letecké technologie a pomáhá firmě Rolls-Royce zůstat na čele technologického pokroku. Velmi vítáme návrat Spojeného království do programu a těšíme se, že využijeme partnerství veřejného a soukromého sektoru, abychom i nadále podporovali přední světové inovace a konkurenceschopnost.” Paul Bate, generální ředitel UK Space Agency, vysvětlil, že program Copernicus pomůže Británii shromáždit satelitní data týkající se změn klimatu.

Nové příležitosti i pro české vědce

Čeští vědci tak budou opět mít možnost podílet se na společných projektech s britskými vědci a institucemi. Vzhledem ke konci programu v roce 2027 je potřeba o případných společných projektech s britskými institucemi začít jednat co nejdříve.

V případě zájmu se neváhejte obrátit na ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR v Londýně Michaelu Chrtovou, e-mail: michaela.chrtova@mzv.gov.cz

Alena Vařilová, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět